Reklama:


Minęło pół roku od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Tarnopol dziękuje mieszkańcom Chorzowa

Minęło pół roku od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Tarnopol dziękuje mieszkańcom Chorzowa
Pomoc zaczęła się od zbiórki darów w Centrum Integracji Międzypokoleniowej.fot. archiwum

Trwająca od ponad sześciu miesięcy wojna w Ukrainie pokazała, jak wielka może być międzyludzka solidarność. W tym dramatycznym czasie piękną postawą wykazują się także chorzowianie.

Cały świat od dawna z niepokojem spoglądał w kierunku wschodu. Napięta atmosfera osiągnęła punkt kulminacyjny i w efekcie Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Kraj naszych sąsiadów stanął w obliczu trwającej do dziś wojny, która zdążyła pochłonąć wiele ludzkich istnień.

Reakcja zachodnich państw była natychmiastowa. W geście solidarności zorganizowano szereg akcji na rzecz okupowanego kraju oraz jego mieszkańców. Podobnie zachowali się mieszkańcy Chorzowa. Wsparcie rozpoczęło się od zbiórki żywności oraz najpotrzebniejszych rzeczy, która miała miejsce w Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Ilość ofiarowanych darów przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Artykuły zostały rozdysponowane wśród uchodźców napływających do naszej gminy a pozostałe tirami zostały przetransportowane do Tarnopola – jednego z miast partnerskich Chorzowa.

W ostatnim czasie delegacja z Chorzowa wybrała się do Tarnopola. Podczas tamtejszego święta miasta wiceprezydent Marcin Michalik z rąk mera odebrał wyjątkowe wyróżnienie.

– Dzisiaj w Tarnopolu chorzowska delegacja otrzymała wyróżnienie, które należy do wszystkich mieszkańców, którzy zaangażowali się w pomoc Ukrainie, przede wszystkim dla Tarnopola. Cała tutejsza społeczność dziękuje chorzowianom za wyrazy pomocy, solidarności, które były od pierwszego dnia wojny udzielane – mówił podczas wizyty w Tarnopolu zastępca prezydenta Marcin Michalik.

Warto dodać, że wielu Ukraińców znalazło u nas schronienie, a dalszej perspektywie nowe miejsce zamieszkania. Dzieci zostały przyjęte do chorzowskich szkół i przedszkoli. W ostatnich miesiącach odbyło się także wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym oraz społecznym skierowanych dla uchodźców. Stali się oni także aktywni na rynku pracy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa