Zarząd Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego z wizytą w Muzeum Hutnictwa

Zarząd Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego z wizytą w Muzeum Hutnictwa
Wyjątkowa wizyta rozpoczyna się dokładnie dziś.fot. archiwum

Muzeum Hutnictwa już w 2021 roku weszło w skład European Route of Industrial Heritage. 22 i 23 września eksperci zrzeszeni w tej organizacji będą obradować w Chorzowie.

Nic nie ukształtowało Europy tak bardzo jak rewolucja przemysłowa. Opowieść tę prezentuje ERIH (www.erih.net), szlak kulturowy, który obejmuje ponad 2000 obiektów rozsianych po całym Starym Kontynencie. Są to dawne zakłady przemysłowe, industrialne parki krajobrazowe czy interaktywne muzea przemysłu i techniki. Łączy je wspólna industrialna opowieść, którą dzisiaj odkrywają turyści.

22 i 23 września przedstawiciele Zarządu ERIH na czele z prof. Meinradem Marią Grewenigiem obradować będą w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Będzie to okazja do zaprezentowania ekspertom z Niemiec, Hiszpanii i Holandii, od wielu lat zajmujących się zarządzaniem dziedzictwem przemysłowym, oferty nowopowstałego Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. W programie przewidziano również wizytę w działającej kuźni Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych MINEC, sąsiadującej z muzeum oraz w innych obiektach członkowskich ERIH w Rudzie Śląskiej, Katowicach, Rybniku i w Tarnowskich Górach.

– Wśród obiektów z listy ERIH 110 to tak zwane „punkty kotwiczne”. Są to obiekty o szczególnym znaczeniu historycznym, dużym turystycznym potencjale oraz spełniające wysokie standardy wyznaczane przez ERIH. Jestem przekonany, że Muzeum Hutnictwa może być jednym z takich miejsc. Podczas wizyty postaramy się przekonać do tego kolegów z Zarządu – mówi Adam Kowalski, Dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie .

W Polsce jest obecnie dziesięć „punktów kotwicznych” ERIH. W województwie śląskim to Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – obiekt z listy światowegodziedzictwa UNESCO, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach, Muzeum Browaru Żywiec, a poza regionem to Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Exploseum w Bydgoszczy oraz Centrum Handlowe Manufaktura w Łodzi.

– W filmowym wystąpieniu przesłanym z okazji uroczystości otwarcia Muzeum Hutnictwa Prezydent ERIH mówił, że kultura przemysłowa jest wyrazem innowacyjności, która była wcześniej nieznana w historii ludzkości. Że nasze muzeum może stać się swoistego rodzaju laboratorium teraźniejszości i przyszłości. Właśnie w tę stronę podążamy z rozwojem naszej oferty. I dlatego też z radością zaprezentuję Zarządowi ERIH podczas spotkania pomysł „Hutniczego Centrum Dowodzenia”, zgłoszony w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Miasta Chorzów – dodaje dyr. Kowalski.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa