Reklama:


Praca opiekunka: Niemcy to dobry kierunek na wyjazd do pracy?

Praca opiekunka: Niemcy to dobry kierunek na wyjazd do pracy?

Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy jako opiekunka osoby starszej – zwłaszcza za granicą. Główną przyczyną w większości przypadków jest chęć otrzymywania wyższego wynagrodzenia niż w Polsce. Popularnym kierunkiem, często wybieranym przez opiekunki osób starszych, są Niemcy. Czy praca w tym zawodzie u naszego zachodniego sąsiada faktycznie jest opłacalna?

Praca opiekunka: Niemcy to dobry kierunek na wyjazd do pracy?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest dla wielu osób atrakcyjną alternatywą od pracy w tym samym zawodzie w Polsce. Za pracą u naszego zachodniego sąsiada przemawia przede wszystkim stawka; otrzymywane przez opiekunów wynagrodzenie (po przeliczeniu na złotówki) jest znacznie wyższe niż w Polsce. Oprócz tego opiekunowie osób starszych mają zazwyczaj zapewnione zakwaterowanie, a najczęściej i wyżywienie w domu podopiecznego. Tym samym zarabiane pieniądze mogą niemal w całości odkładać. 

Warto też dodać, że osoby znajdujące zatrudnienie za pośrednictwem agencji oferujących pracę w zawodzie opiekuna osób starszych za granicą, mogą zazwyczaj liczyć również na darmowy transport do domu podopiecznego. Tak jest m.in. w agencji Promedica24 (oferty pracy można znaleźć na stronie https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/). Oprócz tego osoba zatrudniona za pośrednictwem tej agencji może być pewna, że Promedica24 odprowadza za nią składki ZUS, a praca jest w pełni legalna (zgodnie zarówno z niemieckim jak i polskim prawem pracy).

Wyjazd do pracy do Niemiec ma też inne zalety. Po pierwsze – opiekun osób starszych ma w takiej sytuacji szansę na podniesienie swoich kompetencji językowych. Po drugie – Niemcy graniczą z Polską, co sprawia, że opiekunowie (podczas dni wolnych) mogą stosunkowo często odwiedzać swoich bliskich w kraju. 

Jak wygląda dzień opiekunki w Niemczech?

Do podstawowych obowiązków opiekuna osoby starszej należy pomoc podopiecznemu w codziennych czynnościach (takich jak dbanie o higienę, nierzadko również ubieranie się) czy – często – poruszaniu się (wielu seniorów ma upośledzoną sprawność ruchową). Zazwyczaj też opiekunka osoby starszej robi zakupy, przygotowuje posiłki, wykonuje drobne prace domowe, a także – o czym nie można zapominać – dotrzymuje towarzystwa starszej osobie. Zakres obowiązków może oczywiście różnić się w zależności od potrzeb podopiecznego, jednak w większości przypadków obejmuje nie tylko opiekę nad samym seniorem (rozumianą jako pomoc w kąpieli czy poruszaniu się), ale też drobne prace domowe. 

Warto jednocześnie podkreślić, że opiekun ma też czas dla siebie – zazwyczaj w godzinach wieczornych. Oprócz tego może ustalić z bliskimi podopiecznego dni całkowicie wolne od opieki. 

Praca w Niemczech jako opiekunka osoby starszej ma zatem sporo zalet – i właśnie z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do pracy do naszego zachodniego sąsiada. 

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości