Wystawa „Królestwo Żelaza” doceniona w prestiżowym konkursie

Wystawa „Królestwo Żelaza” doceniona w prestiżowym konkursie
Wystawa stała w Muzeum Hutnictwa robi spore wrażenie na gościach. Teraz została oficjalnie doceniona.fot. Muzeum Hutnictwa

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie może pochwalić się sporym osiągnięciem. Placówka została wyróżniona w prestiżowym konkursie „Sybilla”.

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wydarzenie uznane jest za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów, w których mogą brać udział muzea.

– Jego cel stanowi nie tylko wybór i nagradzanie najlepszych wydarzeń muzealnych danego roku i ich twórców, ale również diagnozowanie zmian i trendów, jakie zachodzą w polskim muzealnictwie, oraz wyznaczanie i promowanie dobrych praktyk w działaniach muzealnych” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście odczytanym podczas gali wręczenia nagród w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021.

Tegoroczna 42. edycja konkursu została zwieńczona uroczystą galą, która odbyła się w ubiegły poniedziałek w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jedno z wyróżnień przypadło chorzowskiemu Muzeum Hutnictwa. Obiekt, a konkretnie wystawa stała „Królestwo Żelaza” została doceniona w ramach kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”.

Jeżeli chodzi o najważniejsze nagrody, to Grand Prix Konkursu otrzymał Zamek Królewski na Wawelu za wystawę „Wszystkie arrasy króla”. Wśród nagrodzonych są także: Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Sztuki w Łodzi i Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa