Czy na złomie przyjmą auto bez katalizatora?

Czy na złomie przyjmą auto bez katalizatora?

Samochodowe katalizatory mogą kosztować od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Czy opłaca się zdemontować tą cenną część i dopiero później zezłomować samochód? Czy wrak pojazdu musi mieć zamontowany katalizator?

Złomowanie pojazdu i demontaż katalizatora

Firm zajmujących się złomowaniem jest całe mnóstwo. Mogą panować w nich różne praktyki, często na pograniczu prawa, lub nawet z nim sprzeczne. Omówmy więc sytuację, której dotyczyć będzie legalny auto złom – a więc mówimy tu o stacji demontażu pojazdów.

Sprzedaż pojazdu do złomowania wiąże się z wymogiem przekazania kompletnego samochodu. A takim jest auto, które waży minimum 90 % tego co zapisano w dowodzie rejestracyjnym. Nie możemy więc pozbawić wraku z części, których brak oznaczać będzie mniej niż ta właśnie, zakładana wartość. Jeśli tak się stanie będziemy zmuszeni wnieść opłatę za każdy brakujący kilogram. Zwykle jest to kwota sięgająca kilkudziesięciu groszy za kg.

Jak to się ma do demontażu katalizatora? Co w praktyce oznacza wycięcie katalizatora przed złomowaniem? Powszechnie praktykowane jest uznanie, że pojazd bez tego elementu zaliczany jako niekompletne auto. W takiej sytuacji złomowisko samochodowe może domagać się do nas dopłaty za brak tejże części. Jeśli zdarzy się, że złomowany przez nas samochód jest pozbawiony katalizatora należy bezzwłocznie powiadomić o tym pracownika szrotu.

Złomowanie w stacji demontażu pojazdów

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć przed oddaniem auta do stacji demontażu? Jakich podzespołów można się pozbyć z samochodu by nie zaniżyć jego wartości na złomie? Właściciele aut powinni przede wszystkim pamiętać o spełnieniu obowiązku zachowania 90% pierwotnej masy własnej auta. Poza katalizatorem można dowolnie zdemontować podzespoły, ważne jest tylko to, aby ich brak nie zaniżył wagi za bardzo. Warto to sprawdzić czytając wcześniej artykuł na temat tego co można wykręcić z auta przed złomowaniem, dzięki temu unikniemy niedomówień w tej kwestii.

Kasacja samochodu to okazja, aby zabrać z wraku, który i tak „pójdzie na żyletki” kilka potrzebnych rzeczy. Żeby to zrobić musimy dysponować odpowiednim miejscem do tego – przyda się nam więc mały warsztat lub chociaż garaż. Przecież rozbieranie samochodu na ulicy nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli brakuje nam takiego miejsca zawsze możemy zabrać z auta elementy łatwe do demontażu – koło zapasowe, apteczkę, kamizelkę odblaskową czy też trójkąt ostrzegawczy.

Istotnym powodem aby pozbyć się samochodu złomując go jest możliwość zaprzestania opłacania OC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dopóki nie zgłosimy sprzedaży lub nie wyrejestrujemy samochodu musimy zadbać o ciągłość ubezpieczenia – nawet gdy nie wyjeżdżamy na drogi publiczne. Warto o tym pamiętać by uchronić się od srogich kar za brak OC, które na właścicieli takich pojazdów nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Opracowanie artykułu: Auto złom Chorzów: https://www.auto-house.pl/chorzow-auto-zlom/

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa