W chorzowskim skansenie zapanują „Sielskie Klimaty” inspirowane malarstwem Józefa Pankiewicza

W chorzowskim skansenie zapanują „Sielskie Klimaty” inspirowane malarstwem Józefa Pankiewicza
Wydarzenie odbędzie się już w czwartek.fot. Skansen Chorzów

Już 6 października chorzowski skansen będzie gospodarzem XVII Pikniku
Malarskiego „Sielskie Klimaty”

Piknik malarski Sielskie Klimaty to impreza rozwijająca aktywizację twórczą dzieci i młodzieży w zakresie malarstwa poprzez wykonywanie prac plastycznych w plenerze, rozwijanie umiejętności poszukiwania inspiracji w istniejących obiektach architektonicznych i sztuki stosowanej. Artystyczne działania na terenie muzeum to również znakomita okazja by przybliżyć kulturę materialną dawnych wieków, której przebogatą kolekcję posiada chorzowski skansen.

Tematem tegorocznej edycji są „Inspiracje malarstwem Józefa Pankiewicza” – patrona szkoły, która w tym roku obchodzi swoje 75-lecie. Jak mówią organizatorzy wydarzenia, jego obraz ,,Wóz z sianem” czy ,,Pejzaż z krzewami” to swoiste motto tegorocznej edycji.  By wziąć udział w plenerze należy zgłosić swój udział do 4 października 2022 br. logując się na stronie https://sielskie.plastyk.katowice.pl. Plener rozpocznie się 6 października o godzinie 11.00 (wejście na teren muzeum od godziny 10.00). Koszt udziału w wydarzeniu wynosi 12 złotych. Wszystkim uczestnikom pikniku organizator zapewnia podobrazie oraz słodki poczęstunek.

– Warto podkreślić, że w pikniku malarskim mogą wziąć udział nie tylko uczniowie zgłoszonych szkół ale także dzieci, starsza młodzież czy dorośli, którzy tworzą w zaciszu domowym,  chcieliby się sprawdzić pod okiem specjalistów, bądź chcą się zrelaksować w naszych przestrzeniach -mówi Paulina Cius-Górska p.o. dyrektora Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” – Ważne dla nas – i z pewnością także dla nagrodzonych artystów – jest to, że prace malarskie prezentujemy również podczas wystawy, która odbywa się w naszej galerii i może cieszyć oczy, oraz być inspiracją dla odwiedzających skansen.

Po zakończeniu działań malarskich uczestnicy oddają zrealizowane prace malarskie w celu ich oceny (przy bramie). Nagrodzone prace pozostają własnością organizatorów, pozostałe prace będzie można odebrać po zakończeniu wystawy w siedzibie szkoły, najpóźniej do końca listopada br.

Organizatorami wydarzenia są: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza w Katowicach, Chorzowskie Centrum Kultury oraz Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa