Pora wyjść spod kocyka. Aktywna i kolorowa jesień w chorzowskim skansenie

Pora wyjść spod kocyka. Aktywna i kolorowa jesień w chorzowskim skansenie
Zajęcia przygotowane przez skansen są skierowane także fot. Skasnen Chorzów

Październik bez wątpienia jest miesiącem, który kojarzy się z mnóstwem barw widocznych w najbliższym otoczeniu. Wszystko przez jesienną aurę, która z całą pewnością jest jeszcze bardziej urokliwa w chorzowskim skansenie. Z tej okazji muzeum przygotowało ciekawe atrakcje na nadchodzące tygodnie.

Dla wielu osób okres jesienny oznacza czas spędzony w domu pod przysłowiowym kocykiem, a udział w plenerowych imprezach odkładany jest do kolejnego letniego okresu. Z całą pewnością atrakcje przygotowane przez Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie pomogą przełamać ten stereotyp.

– Oferta przygotowana przez nas na sezon jesienno-zimowy powinna trafić w potrzeby różnych grup wiekowych. Skansen jest miejscem, gdzie poczujemy sielski klimat, poznamy życie w zgodzie z naturą choćby poprzez uczestnictwo w wycieczkach tematycznych bądź po prostu spacerując z rodziną w naszych przestrzeniach, które są również idealnym tłem do wspólnych zdjęć. Z uwagi na zmienną pogodę proponujemy odwiedzającym także warsztaty w budynkach mieszczących się na terenie ekspozycji, co z pewnością sprawdzi się w czasie jesiennej słot – mówi Paulina Cius-Górska, p.o. dyrektora MGPE w Chorzowie.

Co konkretnie czeka nas w najbliższych tygodniach w chorzowskim skansenie? Przedstawiamy szczegółowy harmonogram:

8 października (sobota) w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” odbędzie się SLOT ART Festiwal –wydarzenie z mnóstwem warsztatów, paneli dyskusyjnych, koncertów i pokazów. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

9 października (niedziela) chorzowski Skansen zaprasza na wycieczkę ścieżką promującą ekologiczny tryb życia i postawę zero waste pn. „Dary natury”. Podczas spaceru z przewodnikiem, zwiedzający usłyszą o tym co jedzono na dawnej wsi, dowiedzą się m.in. czym różni się pszenica od żyta, jakie warzywa można wyhodować na polu, a jakie w ogrodzie. Zawitają do sadu, gdzie porozmawiają o tradycyjnych przetworach, a w zagrodzie dowiedzą się wiele o produktach zwierzęcych. Ścieżka tematyczna skierowana jest zarówno do dzieci jak i dorosłych – organizatorzy zapraszają więc całe rodzinami. Obowiązuje jedna cena biletu dla wszystkich zainteresowanych – 15 zł/os., czas wycieczki wynosi ok 1 godziny.

15 października (sobota) muzeum zaprasza dzieci na zajęcia „W starej szkole”. Najmłodsi goście będą mogli nauczyć się pisać rysikiem na kamiennych tabliczkach oraz piórem ze stalówką maczanym w kałamarzu, a także dowiedzieć się do czego służyły woreczki z grochem. Warsztaty odbędą się w rekonstrukcji szkoły z Wapienicy pochodzącej z 1853 roku. Lekcja przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. Obowiązuje jedna cena biletu dla wszystkich zainteresowanych – 15 zł/os., czas zajęć wynosi ok 1 godziny.

16 października (niedziela) skansen zaprasza dorosłych i młodzież na plener malarski – relaksujące warsztaty rękodzielnicze. Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma plaster drewna, na którym wykona sielskie malunki z natury lub inspirowane ekspozycją muzeum. Swoje prace uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu. Narzędzia pracy – pędzle, farby i drewniany podkład – zapewniają organizatorzy. Koszt uczestnictwa – 29 zł od osoby. Początek zajęć od godziny 12.00.

Na zajęcia 9, 15 i 16 października obowiązują zapisy w Dziale Edukacji i Popularyzacji 32 241 07 18 wew. 204 lub mailowo skorupska@muzeumgpe-chorzow.pl do –piątku poprzedzającego dany weekend do godziny 15.00.

– Wkrótce poinformujemy o kolejnych atrakcjach, jakie będą czekać na naszych gości do końca roku, zatem warto śledzić naszą stronę i fanpage w mediach społecznościowych – dodaje Cius-Górska

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa