Reklama:


Duchowny z Ukrainy odwiedzi Chorzów. „Dlaczego milczycie, kiedy nas zabijają?”

Duchowny z Ukrainy odwiedzi Chorzów. „Dlaczego milczycie, kiedy nas zabijają?”
Ukraiński ksiądz ma polskie korzenie. Urodził się w Mościskach.fot. Parafia św. Józefa w Chorzowie

W październiku do jednej z chorzowskich parafii zawita wyjątkowy gość prosto z Ukrainy, choć jego korzenie pochodzą z Polski.

Dokładnie w niedzielę 23 października parafia pw. św. Józefa w Chorzowie gościć będzie ks. Bp Edwarda Kawę, biskupa pomocniczego diecezji lwowskiej. Duchowny ma polskie korzenie, bowiem urodził się w Mościskach. Od 2014 roku był kapelanem ukraińskich żołnierzy w czasie trwającego od 2014 roku konfliktu w Donbasie. Następnie jako delegat ojca świętego odpowiadał za akcję pomocy ludności „Papież dla Ukrainy”. Obecnie jest czynnie zaangażowany w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

– Dlaczego milczycie, kiedy nas zabijają? – pytał biskup Edward Kawa w liście do biskupów i katolików Niemiec, Rosji i Białorusi. – Czy pamiętacie jeszcze, że milczenie w obliczu grzechu jest również grzechem? Niepodległy, demokratyczny kraj w samym centrum Europy jest zmuszany „do pokoju” za pomocą czołgów, rakiet i broni automatycznej na cywilów przez kraj, który sam odebrał nam pokój w 2014 r. Armia rosyjska przyszła do nas w Donbasie i na Krymie, przynosząc śmierć i zniszczenie, represje polityczne i strach. Ale my staraliśmy się ze wszystkich sił zachować spokojne niebo nad kratą naszej Ojczyzny. I nikogo nie zaatakowaliśmy. Nikogo nie prowokowaliśmy. A 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła wojnę na całej Ukrainie. Strzelają do nas na waszych oczach, w czasie rzeczywistym, a wy, bracia chrześcijanie, co robicie w tym czasie? – dodaje.

Wspomnianego 23 października ks. Kawa wygłosi na każdej mszy homilię, a także opowie o sytuacji na Ukrainie, a także stanie tamtejszego kościoła.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa