„Silesianie” już od 45 lat krzewią i promują polską oraz śląską kulturę. Zaproszenie na koncerty jubileuszowe

„Silesianie” już od 45 lat krzewią i promują polską oraz śląską kulturę. Zaproszenie na koncerty jubileuszowe
Koncerty odbędą się w Chorzowskim Centrum Kultury.fot. Zespół Pieśni i Tańca "Silesianie"

Obchodzący Jubileusz 45-lecia działalności Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach poprzez pasję obecnych i byłych członków zapisuje kolejne karty historii, jednocześnie nie dając odejść w zapomnienie jakże bogatej polskiej i śląskiej kulturze, tradycji oraz folklorowi. Zespół uczci jubileusz koncertami w Chorzowskim Centrum Kultury już w najbliższy weekend.

Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach został założony w 1977 roku. Od czasu powstania prężnie uczestniczy w krajowym oraz międzynarodowym życiu folklorystycznym, krzewiąc i promując polską kulturę w kraju, jak i poza jego granicami. ZPiT „Silesianie” zaprezentował się łącznie podczas ok. 800 koncertów, uświetniając największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia niemal na całym świecie. Wziął również udział w ponad 80 międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.

Na tym działalność „Silesian” jednak się nie kończy. Zespół kształci kolejne pokolenia, a przy tym jest wrażliwy na potrzeby innych. „Silesianie” biorą udział w licznych inicjatywach charytatywnych, pomagając chorym i potrzebującym. Do ważniejszych należą koncerty w Hospicjum Cordis oraz ogólnopolski cykl koncertów pod hasłem „Kapele serc”, wspierających walkę chorych ze stwardnieniem rozsianym. „Silesianie” są ponadto organizatorami ogólnopolskiego turnieju tańców śląskich „Trojak” (11 edycji) oraz tańców polskich „Śląski Diament” (7 edycji). Zespół angażuje się również w działalność naukową i dydaktyczną. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem ogólnopolskiej konferencji naukowej: „Biznes w kulturze – kultura w biznesie” (8 edycji). Przez Zespół organizowane są seminaria i warsztaty z zakresu tańców narodowych oraz tańców śląskich, adresowane do nauczycieli oraz instruktorów tańca. Zespół jest także autorem skryptu z materiałami szkoleniowymi z zakresu muzyki i tańca śląskiego oraz nagrań DVD z nauką tańców śląskich. Dodatkowo, instruktorzy i członkowie ZPiT „Silesianie” prowadzą lekcje folkloru w przedszkolach oraz szkołach ogólnokształcących.

Jubileuszowe koncerty, podczas których ZPiT „Silesianie” wystawi dwuczęściowy spektakl, odbędą się:

Bilety na oba koncerty do nabycia:
– w kasie Chorzowskiego Centrum Kultury
– online na powyższych  stronach 

Więcej o Zespole  

Zespół w czasie swej działalności wydał cztery płyty muzyczne: „Pastorałki”, „Z muzyką przez Śląsk”, „Trojak” – z melodiami konkursowymi oraz ciesząca się największą popularnością płyta „Silesianie, hu-cha!”. Zespół organizował cykliczne wydarzenia artystyczne, takie jak „Silesianie dzieciom”, skierowanym do młodych odbiorców, „Silesianie i ich goście”, w ramach których koncertuje wspólnie z zaproszonymi Zespołami, czy „Folklor w oczach dziecka” – konkurs plastyczny dla dzieci. 
Przez niemal 45 lat działalności Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” tworzyło kilkuset tancerzy, muzyków, choreografów, instruktorów, pasjonatów tańca. „Silesianie” obecnie składają się z 3 grup wokalno-tanecznych oraz zespołu muzycznego. Sprawami artystyczno-organizacyjnymi zajmuje się 10 osób (taniec, wokal, muzyka, kostiumy, biuro). Dzięki stałej współpracy Zespołu z wieloma ekspertami w zakresie polskiego folkloru, posiada bogaty repertuar z zakresu tańców narodowych, tańców z regionów, w tym: Górnego Śląska, Pszczyny, Śląska Cieszyńskiego, Beskidu Śląskiego, Opola, Raciborza, Rzeszowa, Opoczna, Żywca, czy Lublina, jak również obrazków tanecznych oraz melodii i pieśni z terenu całej Polski. 

Zespół jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa