Reklama:


Warsztaty, Andrzejki i święta. Oferta zajęć jesienno-zimowych w chorzowskim Skansenie

Warsztaty, Andrzejki i święta. Oferta zajęć jesienno-zimowych w chorzowskim Skansenie
Szczególnie najmłodsi nie mogą narzekać na brak atrakcji w skasnenie.fot. Skansen Chorzów

Chorzowski skansen nie zwalnia tempa odnośnie nowych propozycji spędzenia czasu w muzeum. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą jesienno – zimową.

Okres jesienno-zimowy, to czas który możemy twórczo spędzić w chorzowskim skansenie. Dla grup zorganizowanych przygotowane zostały zajęcia, podczas których będzie można wykonać piękne ozdoby, wykorzystując naturalne materiały.

– Warsztaty kreatywne to nie jedyna oferta przygotowana dla naszych gości. Zapraszamy na lekcje związane z wróżbami andrzejkowymi czy zajęcia bożonarodzeniowe, podczas których opowiemy o dawnych tradycjach i zwyczajach związanych z tymi świętami. Nie zabraknie elementu zabawy i twórczych zadań – mówi Joanna Skorupska Badura, kierownik Działu Edukacji MGPE w Chorzowie.

W ofercie jesiennych warsztatów znajdziemy: „Puszyste serwetki” – zajęcia z filcowania na mokro, w trakcie których uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykonać serwetkę lub podkładkę pod kubek. „Bibułkowe bukieciki” są warsztatami, na których uczestnicy wspólnie wykonają papierowe kwiaty, których niegdyś używano jako element ozdobny przydrożnych kapliczek czy wianków. „Dary Jesieni” polegają na wykonaniu ozdób jesiennych przy wykorzystaniu naturalnych materiałów: zebranych liści, jarzębin, kasztanów czy żołędzi, które dzieci twórczo wykorzystają w swoich pracach.

Koszt udziału w poszczególnych zajęciach to 15 zł od osoby. Zapisy przyjmuje Dział Edukacji i Popularyzacji 32 241 07 18 wew. 204. Czas trwania zajęć to ok. 45 min. Warsztaty będą organizowane w budynku głównym Muzeum i są skierowane do grup zorganizowanych (dzieci od 7 lat, młodzieży i osób starszych).

Na swej popularności nie tracą zajęcia, podczas których pojawiają się elementy magii – tak właśnie jest w przypadku lekcji „Wróżby andrzejkowe”, cieszące się od lat ogromnym zainteresowaniem.

W pierwszej części lekcji uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej wyglądała jesień na wsi. Posłuchają o dawnych pracach polowych i zajęciach wykonywanych podczas długich, jesiennych wieczorów (darciu pierza, łuskaniu grochu oraz przędzeniu lnu), które były okazją do spotkań towarzyskich i zalotów. Poznają też dawne wróżby i święta z nimi związane (Katarzynki dla kawalerów i Andrzejki dla panien).

Druga część zajęć jest poświęcona wspólnej zabawie. Uczestnicy zostaną podzieleni na podgrupy, w których na zmianę będą wróżyć z wosku, obierek z jabłka, kubeczków czy losując igłą imię wybranki/wybranka.

„Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia” to grudniowa propozycja lekcji. W trakcie zajęć dzieci poznają kalendarz adwentowy i związane z nim zwyczaje. Mogą obejrzeć wystrój wnętrza chłopskiej izby w okresie świąt. Prowadzący zajęcia opowiedzą m.in.: jak wyglądała betlejka, czym były podłaźniczki, w co ubierano świąteczną choinkę oraz dlaczego stawiano snop niewymłóconego zboża w izbie. Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała wieczerza wigilijna, jakie potrawy podczas niej spożywano i czy dzieci znajdowały prezenty pod choinką. Na zakończenie zajęć dzieci same wykonają niewielkie ozdoby świąteczne z naturalnych materiałów i dekoracji.

Lekcje przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Koszt udziału w poszczególnych zajęciach to 15 zł od osoby. Zapisy przyjmuje Dział Edukacji i Popularyzacji 32 241 07 18 wew. 204. Czas trwania zajęć to ok. 45 min.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa