Kultura doceniona. Gala z prestiżowymi nagrodami

Kultura doceniona. Gala z prestiżowymi nagrodami
Od lewej: Wiesław Ciężkowski - zastępca prezydenta Chorzowa, Antoni Kreis, Marek Mierzwiak, Jacek Dudek, Barbara Janas-Dudek i Andrzej Kotala - prezydent Chorzowa. Adrian Ślązok

To był wieczór pełen pozytywnych emocji i wzruszeń. Miejska Inauguracja Roku Kulturalnego zgromadziła na widowni Teatru Rozrywki liczne grono twórców, propagatorów i animatorów chorzowskiej kultury. Czworo z nich, po zakończeniu sobotniej uroczystości, wróciło do domu ze statuetką „Chłopca z łabędziem”.

Ogłoszenie listy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury jest najbardziej wyczekiwanym punktem oficjalnego programu uroczystości. Nie inaczej było i tym razem. Rozstrzygnięcie przedstawione przez prezydenta Andrzeja Kotalę i jego zastępcę Wiesława Ciężkowskiego, utrzymano w klimacie gali oscarowej. Tło dla wchodzących na scenę nagrodzonych stanowiły poświęcone im krótkie prezentacje video.

Czujnemu oku bacznych obserwatorów nie umknęło z pewnością to, że na przygotowane dla laureatów trzy statuetki „Chłopca z łabędziem” przypadały cztery ulokowane na scenie honorowe miejsca siedzące. Wkrótce jednak nadszedł czas na rozwikłanie zagadki.

Pierwszym przedstawionym publiczności laureatem tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury został Antoni Kreis. Ceniony i wielokrotnie nagradzany fotografik i muzyk, lider zespołu „Whiskey River”, jednej z pierwszych w naszym kraju grup, która swoje brzmienie oparła o styl country-rockowy został wyróżniony w kategorii osiągnięć twórczych.

Kolejny laureat – Marek Mierzwiak, otrzymał nagrodę w kategorii upowszechniania kultury. Radiowiec od lat związany z rozgłośnią Polskiego Radia Katowice, nim zajął się tematyką kulturalną, podejmował tematy polityczne i społeczne. Realizował i realizuje reportaże, za które otrzymał kilka nagród i wyróżnień (ma na koncie między innymi wyróżnienie w najbardziej prestiżowym konkursie radiowym „Prix Italia” za reportaż zrealizowany wspólnie z Anną Sekudewicz).

Drugą nagrodę w kategorii upowszechniania kultury otrzymało poetyckie małżeństwo – Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek, animatorzy kultury, twórcy jednego z największych w Polsce wydarzeń literackich – odbywającego się w Chorzowie „Portu Poetyckiego” (w bieżącym roku zorganizowano XX edycję), a także Turnieju Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Oboje mają na koncie autorskie tomy poetyckie.

Wieczór uświetnił znakomity recital Hanny Banaszak.

– W obliczu kryzysu i w związku z doświadczeniem pandemii sytuacja kultury, co oczywiste, nie jest łatwa, ale nie musimy się na tym skupiać. Wspólnie z organizatorami wydarzeń kulturalnych w mieście staramy się, żeby problemów nie było widać – mówił podczas uroczystości Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości