Kamrat Ślōnskij Gōdki: to brzmi dumnie

  Statuetka "Kamrat a Ślōnskij Gōdki"Fot. Mariusz Banduch

  Akcja “Gōdomy po ślōnsku”, którą zainaugurowano przed dziesięciu laty, przetrwała czas pandemii i doczekała się kolejnej edycji. 18 października w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się gala, podczas której wręczono nagrody za promowanie ślōnskiej gōdki.

  Początek uroczystości był nietypowy i bardzo wzruszający. Ogłoszono bowiem werdykt kapituły o przyznaniu statuetki “Kamrat Ślōnskij Gōdki” Franciszkowi Pieczce, wybitnemu aktorowi, który zmarł 23 września 2022 roku w wieku 94 lat. Jak podkreślił w swej laudacji Rafał Adamus, prezes stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana, Franciszek Pieczka zgodził się przyjąć nagrodę kilka miesiący przed śmiercią i bardzo ucieszył się z jej przyznania. – Mieliśmy pojechać do pana Franciszka Pieczki, aby przekazać mu statuetkę i nagrać z tego film, który byłby pokazany na gali. Niestety, nie zdążyliśmy, ale myślę, że On i tak jest teraz z nami – mówił wyraźnie wzruszony Rafał Adamus. Uczestinicy gali oklaskami na stojąco uczcili pamięć wspaniałego aktora, który przez całe życie był dumny ze swych śląskich korzeni, a w swoich licznych kreacjach filmowych w sposób niepowtarzalny promował ślonsko godka.

  W tym roku statuteki “Kamrata Ślōnskij Gōdki” powędrowały w ręce: Atoniego Sobczyka – wieloletniego dyrektora chorzowskich placówek kulturalnych i animatora śląskiej kultury, Henryka Czicha – lidera zespołu Universe oraz zespołu Teatru Naumionego z Ornontowic, który w swych spektaklach opowiada o historii Górnego Śląska, o ludziach i tradycjach tego regionu.

  Tradycyjnie już, gala “Gōdomy po ślōnsku” miała bogaty program artystyczny. Sentymentalną podróż w czasie odbył Henryk Czich, który zaśpiewał kilka znanych i uwielbianych przez publiczność utworów. Zaprezentowano króki film z fragmentami przedstawień Teatru Naumionego. Ponadto na scenie pojawili się Mirosław Jędrowski i Piotr Herdzina z zespołem. Nie zabrakło wspólnych śpiewów i wiców. Galę poprowadził, ze znaną sobie swadą i poczuciem humoru, Roman Kurosz.

  Akcję pod hasłem ”Gōdomy po ślōnsku” realizują: Fundacja Silesia, Towarzystwo „Pro Loquela Silesiana”, Chorzowskie Centrum Kultury oraz redakcja „Chorzowianin.pl” i Radio Fest.


  Zapraszamy do naszej fotorelacji. Autorem zdjęć jest Mariusz Banduch

  Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa