Warto pielęgnować wspomnienia. Konkurs literacki „Oczami naszych pradziadków”

Warto pielęgnować wspomnienia. Konkurs literacki „Oczami naszych pradziadków”
Konkurs z pewnością jest wartościową akcją dla młodych pokoleń.fot. Skansen Chorzów

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie literacko – etnograficznym „Oczami naszych pradziadków”.

To wyjątkowa akcja zachęcająca uczestników do rozmów z najbliższymi na tematy związane z tradycjami górniczymi oraz wydarzeniami dotyczącymi domu rodzinnego. Ma ona zainspirować młode pokolenie do aktywnego słuchania tego, co mają do powiedzenia o życiu ich przodkowie. Praca, którą poświecą na  zebranie materiałów i porządkowanie wspomnień, z pewnością uświadomi dzieciom jak ważna jest pamięć.

– Opowiadania mogą stać się swoistym mostem, który połączy historie dziadków, rodziców ze współczesnym światem, gdzie obraz przemysłowego Śląska w wielu domach staje się bardzo odległy. To najlepsza i być może ostatnia okazja by pojęcie „żywej historii” nabrało realnego wymiaru. Działania te stanowią jeden z elementów projektu realizowanego z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Publikacja dzieła depozytariusza niematerialnego dziedzictwa kulturowego: Tu się wszysko zaczło” – wyjaśnia Paulina Cius – Górska p.o. dyrektora Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Co należy zrobić aby wziąć udział w konkursie? Porozmawiać z kimś z bliskich i spisać jak najwierniej przekazywane zwyczaje i wydarzenia. Dodać czas i miejsce rozgrywających się historii lub rejon i okres, w którym kultywowane były przytaczane zwyczaje. Gotową pracę, liczącą od 400 do 800 słów należy przesłać do 14 listopada na adres: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25, 41-500 Chorzów z dopiskiem: „Oczami naszych pradziadków”. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa