Już dziś zaćmienie Słońca. W Chorzowie też je zobaczysz

Już dziś zaćmienie Słońca. W Chorzowie też je zobaczysz
W Chorzowie zaćmienie rozpocznie się o 11:14, a zakończy się o 13:31. fot. Mariusz Banduch

Śląski Park Nauki w Chorzowie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wspólnego obserwowania częściowego zaćmienia Słońca, do którego dojdzie dziś w około południa.

AKTUALIZACJA: PONIŻEJ NASZA GALERIA Z PERSPEKTYWY CHORZOWSKIEGO RYNKU

W programie przewidziano obserwacje Słońca specjalnie przygotowanymi przyrządami. Zarówno przez filtry, metodą projekcji, jak i poprzez dedykowany teleskop słoneczny. Ponadto będzie prezentowana transmisja z innych obserwatoriów w kraju i na świecie. Samo zjawisko będzie komentowane przez specjalistów, przedstawiających jego istotę oraz wiele ciekawostek z nim związanych – informuje Śląski Park Nauki.

Zjawisko obserwowane z Planetarium Śląskiego rozpocznie się o 11:14, zaś zakończy się o 13:31. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 12:22, wtedy Księżyc zasłoni prawie połowę średnicy tarczy Słonecznej, co przełoży się na 36% powierzchni naszej najbliższej gwiazdy – informuje Śląski Park Nauki.

Planetarium przypomina też, że każde obserwacje Słońca, wiążą się z niebezpieczeństwem utraty wzroku i należy wykonywać je poprzez specjalne dedykowane do tego filtry, lub metodą projekcji na ekran. Nigdy nie należy przykładać oka do okularu teleskopu, lornetki czy aparatu fotograficznego skierowanego na słońce, niewyposażonego w filtr. Nie sprawdzają się również okopcone kawałki szkła.

Zapraszamy na wspólne oglądanie tego zjawiska. Rozpoczęcie pokazu o 11:00 na dziedzińcu planetarium, na Zegarze Słonecznym. W programie obserwacje Słońca specjalnie przygotowanymi przyrządami. Zarówno przez filtry, metodą projekcji, jak i poprzez dedykowany teleskop słoneczny. Ponadto będzie prezentowana transmisja z innych obserwatoriów w kraju i na świecie. Samo zjawisko będzie komentowane przez specjalistów, przedstawiających jego istotę oraz wiele ciekawostek z nim związanych – czytamy w komunikacie prasowym planetarium.

W razie niepogody przewidziane jest oglądanie transmisji oraz prelekcja na temat zaćmienia. Wstęp jest bezpłatny, ze względów bezpieczeństwa Śląski Park Nauki zastrzega sobie prawo do ograniczenia liczby osób przebywających jedocześnie w obszarze prowadzenia.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa