Radni zdecydowali. Jedno z rond będzie nosiło nazwę „Rondo Praw Kobiet”

Radni zdecydowali. Jedno z rond będzie nosiło nazwę „Rondo Praw Kobiet”
Nie wszyscy radni poparli projekt nadania nazwy.fot. Prezydent Andrzej Kotala

Kolejne chorzowskie rondo doczekało się swojej nazwy. Podczas dzisiejszej sesji radni podjęli decyzje o nadaniu imienia, które jest ukłonem w stronę wszystkich kobiet.

Podczas dzisiejszych obrad Rada Miasta poparła petycję mieszkańców, którzy wnioskowali, aby rondo zlokalizowane przy ul. Nomiarki nosiło nazwę „Rondo Praw Kobiet”. Rozszerzenie porządku obrad i głosowanie nad projektem zaproponował prezydent Andrzej Kotala.

W historii Chorzowa znajdziemy także, na przestrzeni wieków, wiele śladów aktywności mieszkanek miasta (…) Janina Omańkowska, pochodząca z Wielkopolski działaczka narodowościowa i oświatowa, posłanka na Sejm Śląski 1. Kadencji, która w 1923 roku przeprowadziła się z niemieckiego Bytomia do polskiej Królewskiej Huty. Warto pamiętać także o Petroneli Golasiowej, wieloletniej przewodniczącej Towarzystwa Polek w Królewskiej Hucie, Marii Marcinkowej, pierwszej kobiecie wybranej do Rady Miasta Królewska Huta, Matyldzie Ogórek po mężu Zang, jednej dwóch kobiet biorących udział w powstaniach śląskich z bronią w ręku (…) – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Temat wywołał niemałe emocje. W dyskusji pojawiły się wątki ideologiczne i światopoglądowe, np. dotyczące prawa kobiet do aborcji, choć w pisemnej petycji nie było o tym mowy. Ostatecznie za nadaniem nazwy było 17 radnych, 3 przeciwko i 3 wstrzymało się od głosu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości