Reklama:


Gala lekkoatletyczna na Stadionie Śląskim. Znamy laureatów Złotych Kolców (zdjęcia)

Gala lekkoatletyczna na Stadionie Śląskim. Znamy laureatów Złotych Kolców (zdjęcia)
Najlepsi polscy lekkoatletci 2022 roku zostali wyróżnieni na Stadionie Śląskim. W środku laureaci Złotych Kolców: Paweł Fajdek i Katarzyna ZdziebłoFot. Biuro Prasowe Polskiego Związku Lekkiej Atletyki

Chodziarka Katarzyna Zdziebło oraz młociarz Paweł Fajdek zostali laureatami najbardziej prestiżowej nagrody w polskiej lekkoatletyce – Złotych Kolców. Gala odbyła się na Stadionie Śląskim, po raz pierwszy w historii.

Złote Kolce to nagroda wręczana od 1970 roku. Pomysłodawcą rankingu najlepszych polskich lekkoatletów w danym roku był nieżyjący już dziennikarz Andrzej Gowarzewski. W piątek, 28 października, poznaliśmy laureatów kolejnej edycji, którą zorganizował Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz „Przegląd Sportowy”.

Gala wręczenia nagród odbyła się po raz pierwszy na Stadionie Śląskim w Chorzowie, który od sierpnia 2020 r. nazywany jest także Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym.

Wśród pań Złote Kolce zdobyła Katarzyna Zdziebło, która w tym roku zdobyła aż trzy medale na wielkich międzynarodowych imprezach. Z mistrzostw świata w Eugene wróciła z dwoma srebrnymi „krążkami” (na 20 i 35 km), a następnie została wicemistrzynią Europy na 20 km w Monachium.

Zdziebło jest pierwszą chodziarką, która wygrała organizowany od ponad 50 lat plebiscyt. U mężczyzn sytuacja wyglądała inaczej. O zwycięstwo walczyli dwaj młociarze, którzy mieli już w dorobku to trofeum – Paweł Fajdek (mistrz świata z Eugene) oraz Wojciech Nowicki (mistrz Europy z Monachium). Lepszy okazał się ten pierwszy.

– Fantastyczny powrót, cieszę się niezmiernie, że udało mi się wygrać i wrócić na to miejsce. Dziękuję Wojtek za świetny sezon, w którym rywalizowaliśmy. Mamy w Złotych Kolcach 3:3, więc walczymy dalej – powiedział Fajdek podczas gali na Stadionie Śląskim (wcześniej zdobywał on Złote Kolce w latach 2013 i 2015). 

Wręczono także inne nagrody indywidualne. Odkryciem roku została młociarka Ewa Różańska (srebrna medalistka ME w Monachium), trenerem roku – Jacek Wosiek, który prowadzi Aleksandrę Lisowską, mistrzynię Europy w maratonie. Najlepszą paralekkoatletką minionego sezonu uznano Renatę Śliwińską. Pożegnano także sportowców, którzy w tym roku zakończyli kariery – m.in. Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego.

Imprezą roku uznano polski debiut w Diamentowej Lidze, czyli Memoriał Kamili Skolimowskiej, który 6 sierpnia odbył się na Stadionie Śląskim. Natomiast sam obiekt otrzymał tytuł Promotor lekkoatletyki.

– Jesteśmy Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym, co jest dla nas wielkim zaszczytem, ale i zobowiązaniem. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by Stadion Śląski był domem królowej sportu – mówił Jan Widera, dyrektor Stadionu Śląskiego.

Zobacz zdjęcia z gali na Stadionie Śląskim (Fot. Biuro Prasowe Polskiego Związku Lekkiej Atletyki)

Złote Kolce – klasyfikacja końcowa

Kobiety
1. Katarzyna Zdziebło (chód)
2. Adrianna Sułek (siedmiobój)
3. Pia Skrzyszowska (bieg na 100 m przez płotki / sztafefa 4×100 m)
4. Aleksandra Lisowska (maraton)
5. Anna Kiełbasińska (bieg na 400 m / sztafeta 4×400 m / sztafeta 4×100 m) / Natalia Kaczmarek (bieg na 400 m / sztafeta 4×400 m)

Mężczyźni
1. Paweł Fajdek (rzut młotem)
2. Wojciech Nowicki (rzut młotem)
3. Damian Czykier (bieg na 110 m przez płotki)
4. Michał Rozmys (bieg na 1500 m)
5. Sztafeta 4×100 metrów mężczyzn

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa