Reklama:


Którzy odeszli…

Którzy odeszli…

Dziś w Kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych. W naszej tradycji jest to także dzień, w którym wspominamy bliskich nam zmarłych. Z tej okazji przygotowaliśmy krótkie in memoriam osób związanych z Chorzowem, które pożegnaliśmy w ostatnich dwunastu miesiącach.

Jolanta Kopiec

W latach 2008 – 2020 dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Za najważniejsze inwestycje przeprowadzone w czasie pełnienia przez nią funkcji dyrektora należy uznać przebudowę zaplecza Akwarium, budowę pawilonów dla żyraf, nosorożców, basenu pingwinów, przekształcenie pawilonu Ptaków w Pawilon Egzotyczny z halą wolnych lotów oraz ekspozycją krokodyli.

Oprócz pełnienia wspomnianej funkcji Jolanta Kopiec była w przeszłości także radną Sejmiku Województwa Śląskiego oraz radną Siemianowic Śląskich.

Piotr Drzewiecki

Obrońca urodził się 29 kwietnia 1950 r., w Chorzowie. Przez całą karierę związany był z Niebieskimi, występując z „erką” na piersi 274 razy. W pierwszej drużynie zadebiutował mając 18 lat. Drzewiecki zdobył z Ruchem trzy Mistrzostwa Polski – w 1974, 1975 i 1979 roku. Oprócz tego sięgnął po Puchar Polski w 1974 roku. Był także trzykrotnym reprezentantem Polski.

Karierę zawodniczą zakończył w 1980 roku mając zaledwie 30 lat. W kolejnych latach Drzewiecki pełnił rolę trenera przy Cichej. Do 1989 roku prowadził rezerwy Ruchu, a następnie wyjechał do Niemiec, gdzie także zajął się pracą szkoleniową.

Wojciech Zamorski

Wieloletni dziennikarz muzyczny Radia Katowice, w którym prowadził audycję „Wehikuł Czasu”. Pracował także w Programie Trzecim Polskiego Radia, a także Telewizji Polskiej.

Związany również z Chorzowem i Parkiem Śląskim, gdzie organizował wiele wspaniałych wydarzeń, współpracując przy tym z miastem, lokalnymi jednostkami i szkołami. Był także radnym Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zygmunt Korus

Dziennikarz, krytyk sztuki. Organizator wystaw, plenerów, sympozjów literackich. Opozycjonista, rzecznik prasowy śląskiej „Solidarności”.

Od grudnia 1982 r. marszand, właściciel Galerii Sztuki PLUS w Chorzowie, organizator plenerów krajowych i zagranicznych. Tłumacz władający kilkoma językami.

W 40. rocznicę Marca 1968 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Edward Tomenko

Zaczęło się od dwóch rysunków, opublikowanych w 1956 roku, na łamach katowickiego „Kocyndra”. Potem były m.in. „Ekspres Wieczorny”, „Trybuna Odrzańska”, „Wieczór”, „Trybuna Robotnicza”, „Trybuna Ludu”, „Karuzela”, „Szpilki”, „Chłopska Droga”, „Żołnierz Polski”, „Górnik”, „Detektyw”…, w sumie ponad 180 tytułów prasowych z terenu całego kraju.

Przez lata swoje rysunki publikował także w „Chorzowianinie”.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa