W czwartek w MDK Batory poznamy najlepsze fotografie sportowe roku

W czwartek w MDK Batory poznamy najlepsze fotografie sportowe roku
Przed rokiem finałowa gala Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej także odbyła się w MDK BatoryFot. Marcin Bulanda

Polski Konkurs Fotografii Sportowej na stałe zagościł w Chorzowie. W czwartek (3.11.) już po raz piąty w naszym mieście odbędzie się gala finałowa. Najlepsze zdjęcia będzie można zobaczyć w Miejskim Domu Kultury „Batory”.

Początkowo gala finałowa miała odbyć się 4 listopada, ale organizatorzy przesunęli ją o jeden dzień – na czwartek, 3 listopada (godz. 19.00). W piątek bowiem rozpoczyna się sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wielu bohaterów tegorocznego PKFS – jurorów i laureatów – będzie tego dnia na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

To już dziewiąta edycja Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej, a piąta w Chorzowie. W 2018 i 2019 r. autorzy najlepszych fotografii nagradzani byli w kompleksie „Sztygarka”. W 2020 r. – z uwagi na pandemię – gala miała charakter wirtualny. Następnie zaś „przeniosła się” do MDK „Batory”. Organizatorami PKFS są: agencja fotograficzna Press Focus oraz Miasto Chorzów.

Wyboru najlepszych zdjęć dokonało jury, w skład którego weszli: Grzegorz Celejewski („Gazeta Wyborcza”), Rafał Oleksiewicz (Press Focus), Adam Warżawa (Polska Agencja Prasowa), Szymon Sikora (Polski Komitet Olimpijski) oraz Jerzy Kleszcz („Przegląd Sportowy”). Jak przekazali nam organizatorzy PKFS, w tym roku dojdzie do pewnej istotnej zmiany.

– Jest coraz mniej reportaży, dlatego jurorzy nie zdecydowali się przyznać pierwszej nagrody w tej kategorii. Sport jest bardzo szybko konsumowany. Każdy chce zobaczyć zdjęcie, napis… Jest tyle treści, że coraz trudniej przyciągnąć widza do reportażu – mówi Łukasz Laskowski z agencji Press Focus.

Na konkurs nadesłano 1330 zdjęć. W czwartek poznamy laureatów – zarówno w kategorii profesjonalistów, jak i amatorów. Galę poprowadzi doskonale znany z meczów chorzowskiego Ruchu Kuba Kurzela.

Warto dodać, że przyznana zostanie nagroda specjalna Miasta Chorzów o nazwie „Chorzów wprawia w ruch” – za fotografię, którą wykonano na terenie miasta lub która w konkretny sposób do Chorzowa nawiązuje.

Zobacz film nakręcony po obradach jury Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa