Skansen zaprasza na listopadowe zajęcia i warsztaty

Skansen zaprasza na listopadowe zajęcia i warsztaty
Jesienny czas to doskonała okazja na wzięcie udziału w warsztatach.fot. Skansen Chorzów

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na zajęcia Andrzejkowe i rodzinne warsztaty „Pacynkowe misie”.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak dawniej wyglądały Andrzejki i jakie wróżby im towarzyszyły, to koniecznie odwiedźcie nasze Muzeum 27 listopada (niedziela) o godzinie 11.30 i weźcie udział w zajęciach związanych z tym magicznym świętem. W pierwszej części zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej wyglądała jesień na wsi. Posłuchają o dawnych pracach polowych i zajęciach wykonywanych podczas długich, jesiennych wieczorów (darciu pierza, łuskaniu grochu oraz przędzeniu lnu), które były okazją do spotkań towarzyskich i zalotów. Poznają też dawne wróżby i święta z nimi związane (Katarzynki dla kawalerów i Andrzejki dla panien).   

Drugą część spotkania zostanie poświęcona wspólnej zabawie. Uczestnicy będą podzieleni na podgrupy, w których na zmianę będą wróżyć z wosku, obierek z jabłka, kubeczków czy losując igłą imię wybranki/wybranka. Koszt udziału w wydarzeniu: 15 zł od osoby.

28 listopada (poniedziałek) skansen zaprasza dzieci wraz z opiekunami na warsztaty rodzinne „Pacynkowe misie”, które odbędą się o godzinie 17.00. Warsztaty towarzyszą wystawie „Czar dzieciństwa – konserwacja zabawek i sprzętów dla dzieci”.

Podczas zajęć uczestnicy z gotowych, wyciętych wcześniej bawełnianych form samodzielnie komponują swoją przytulankę nadając jej indywidualny charakter – ręcznie doszyją jej elementy wycięte z kolorowych filców: oczka, noski, uszka, buźki, ogonki, łapki, a następnie zszywają po obwodzie, pozostawiając otwór od dołu. Czas trwania warsztatów to 2 godziny. Koszt udziału w wydarzeniu: 29 zł (uczestnik + dwóch opiekunów)

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości