Reklama:


Bariery drogowe – co warto o nich wiedzieć?

Bariery drogowe – co warto o nich wiedzieć?

Jazda samochodem może być niebezpieczna. Kolizje, wypadki, utrata panowania nad kierownicą czy poślizg to tylko niektóre z sytuacji, które mogą skończyć się zwyczajnie źle. Z tego powodu w wielu miejscach stosowane jest specjalne zabezpieczenie, które może być ochroną i gwarancją bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jednym z takich elementów są bariery drogowe.

  1. Jakie zadania spełnia bariera drogowa?
  2. Gdzie umieszczane są bariery drogowe?
  3. Bariery drogowe – z czego są wykonywane?

Co takiego cechuje bariery drogowe i jakie są ich rodzaje? Zastanówmy się nad tym.

Jakie zadania spełnia bariera drogowa?

Dobra bariera drogowa powinna uniemożliwiać przejechanie pojazdu poza krawędź drogi lub inną, wyznaczoną przestrzeń. Jej zadaniem jest zatem zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponadto elementy, takie jak bariery drogowe mogą pomóc lepiej i bezpieczniej zorganizować ruch pieszych. Pozwalają one mocno zaznaczyć obecność pasa dzielącego chodnik od jezdni. Co więcej, bariery pozwalają stworzyć pas rozdziału, uniemożliwiający wjazd pojazdów na jezdnię poprzeczną dla drugiego kierunku ruchu. Ponadto warto zaznaczyć, że bariery mogą sprowadzić pojazd na właściwy tor jazdy.

Gdzie umieszczane są bariery drogowe?

Bariera drogowa to element, który umieszcza się wszędzie tam, gdzie teren wymaga znacznego ograniczenia prędkości oraz gdzie jest znaczne ryzyko utraty panowania nad samochodem lub gdzie może zdarzyć się kolizja. Z tego powodu spotkać je można przede wszystkim na nasypach czy wiaduktach. Ponadto bariery drogowe są stosowane wszędzie w takich miejscach, w których znajdują się jakieś przeszkody, takie jak na przykład budynki. Znaleźć je można także na jezdniach szybkiego ruchu i autostradach. Mogą oddzielać jezdnię dla rowerzystów oraz chodniki, zapewniając bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom ruchu.

Bariery drogowe – z czego są wykonywane?

Aby bariera drogowa mogła rzeczywiście w pełni spełniać swoje zadanie, musi być ona wykonana z odpowiednich materiałów. Z tego powodu najbardziej popularne są produkty wykonane ze stali. Materiał ten wyróżnia przede wszystkim niezwykła trwałość. Warto zauważyć, że często zdarzają się także bariery wykonane z tworzyw sztucznych. Zazwyczaj stosuje się je zatem jako rozwiązanie tymczasowe, ponieważ nie posiadają zbyt dużej wytrzymałości i mają niską siłę powstrzymywania. Warto zaznaczyć, że bariery stosowane w Polsce muszą spełniać normę europejską EN 1317.

Bariera drogowa może być elementem, który w przypadku kolizji ratuje życie. Z tego powodu tak ważne jest, aby były odpowiednio dobrane i umieszczone w dobrych miejscach. Warto zauważyć, że dzięki nim poruszanie się po ulicach jest prostsze dla wszystkich – te niewielkie elementy są zatem naprawdę niezwykle istotne.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości