Skansen przygotował sentymentalną podróż. Inauguracja sesji konserwatorskiej

Skansen przygotował sentymentalną podróż. Inauguracja sesji konserwatorskiej

W najbliższy piątek 25 listopada zostanie otwarta nowa wystawa, której bohaterami będą niezwykłe zabytki – dziecięce zabawki pochodzące z czasów przedwojennych oraz lat 50-60 ubiegłego wieku.

Wydarzenie zainauguruje IX edycja sesji konserwatorskiej  „Czar dzieciństwa – konserwacja zabawek i sprzętów dla dzieci”, przedstawiająca historię wyjątkowych eksponatów poddanych renowacji.

– Spotkanie w ramach sesji obejmuje cykl wystąpień dotyczących prac nad tymi niezwykłymi przedmiotami. Przedstawicielki Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” opowiedzą o trzech wózkach z czego jeden jest typową zabawką z lat 50. ubiegłego wieku, dwa pozostałe to wyjątkowe pojazdy z lat 30. i 60. XX wieku. Zaproszeni prelegenci przedstawią historię eksponatów z zasobów swoich placówek oraz sposoby ich prezentacji w przestrzeniach muzeów. Wszystkich odwiedzających skansen zapraszamy do Galerii na Piętrze, gdzie czeka sentymentalna  podróż do świata dzieciństwa, wśród starych fotografii oraz przedmiotów, które dawały  najmłodszym radość i towarzyszyły w odkrywaniu świata – informuje Paulina Cius-Górska p.o. dyrektora MGPE w Chorzowie.

W niezwykłej aranżacji znajdą się eksponaty z zasobów Muzeum, niedostępne na co dzień dla odwiedzających. Konik na biegunach, klocki, sklepik oraz inne zabawki pokazane w towarzystwie zdjęć sprzed lat, będą również doskonałą lekcją historii dla młodych odbiorców, natomiast starsi z pewnością powrócą wspomnieniami do czasów radosnej beztroskiej zabawy.

– Obecnie dawne zabawki i wózki stają się przedmiotami kolekcjonerskimi. Coraz częściej trafiają też do zbiorów muzealnych, nierzadko w bardzo złym stanie zachowania. Wymagają specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin i skomplikowanych zabiegów. Podczas renowacji muzealnych eksponatów zróżnicowano stopnie ingerencji konserwatorskiej, o czym będziemy informować zarówno podczas sesji, jak i w ramach wystawy na specjalnych tablicach, gdzie oglądający będą mogli zapoznać się z wyglądem „przed” i „po”, by móc porównać efekty pracy – wyjaśnia Barbara Klajmon, kierownik Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych odpowiedzialna za wystawę.

Warto podkreślić, że organizatorzy imprezy zaplanowali szereg działań edukacyjnych, towarzyszących prezentacji efektów prac konserwatorskich, trwających od marca tego roku czyli ponad osiem miesięcy. W przystępny sposób zostaną one zaprezentowane na planszach informacyjnych, dzięki czemu odwiedzający będą mieli okazję porównać skalę zniszczenia i docenić finalny wygląd. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla rodzin z dziećmi inspirowane ekspozycją. Pierwsze startują 28 listopada o godz. 17.00 a ich motywem przewodnim będą pacynkowe misie, które dzieci wraz z opiekunami będą mogły stworzyć z gotowych komponentów.

Zapisy na warsztaty „Pacynkowe Misie” w Dziale Edukacji i Popularyzacji – telefonicznie 32 241 07 18 wew. 204 lub mailowo skorupska@muzeumgpe-chorzow.pl

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa