Delegacja z Termoli odwiedziła Chorzów. Odnowienie 20-letniej współpracy

Delegacja z Termoli odwiedziła Chorzów. Odnowienie 20-letniej współpracy
Goście odwiedzili m.in Przedszkole nr 12 w Chorzowie.fot. Ewa Przywara

Pod koniec listopada do Chorzowa zawitali wyjątkowi goście. Była to okazja do odnowienia zawartej blisko 20 lat temu współpracy.

Tragiczna sytuacja spowodowana wojną na Ukrainie z pewnością zbliżyła do siebie wiele państw, a także poszczególnych miejscowości we wspólnym celu działania na rzecz naszych wschodnich sąsiadów. Nie inaczej było z Chorzowem, który w tym zakresie ściśle współpracował ze swoimi miastami partnerskimi.

Jednym z nich jest włoskie Termoli, które także nie pozostało bierne na dramatyczne wydarzenia w Ukrainie. Przypomnijmy, że Włosi przeprowadzili zbiórkę artykułów szkolnych, którą koordynował padre Enzo Ronzitti. Duchowny zorganizował m.in. turniej piłkarski przy parafii, którego uczestnicy przynosili swoje dary. Następnie trafiły one do Chorzowa, a konkretnie do ukraińskich dzieci uczących się w naszym mieście.

W dniach od 26 do 30 listopada prosto z Termoli do Chorzowa zawitał burmistrz Francesco Roberti, a także Enzo Ronzitti. Delegacja została przyjęta przez władze naszego miasta na czele z prezydentem Andrzejem Kotalą. Była to okazja na odnowienie współpracy pomiędzy miastami, która została zawarta blisko 20 lat temu.

Goście w trakcie wizyty odwiedzili m.in. Przedszkole nr 12 im. Marii Montessori. Placówka od wielu lat współpracuje z przedszkolem Fabilandia w Termoli. Dzieci wystąpiły z programem w języku włoskim przygotowanym przez Ewę Przywarę, a także zaprezentowały tańce regionalne. Warto dodać, że chorzowskie przedszkole prowadzone przez Marlenę Turek osiąga wiele sukcesów w międzynarodowym konkursie Colori della Vita.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa