Diamentowa Liga nadal na Stadionie Śląskim. Aż przez pięć lat!

Diamentowa Liga nadal na Stadionie Śląskim. Aż przez pięć lat!
6 sierpnia 2022 r. w Chorzowie po raz pierwszy odbył się mityng Diamentowej Ligi. Na trybunach Stadionu Śląskiego zasiadło 30 tys. kibicówFot. Marcin Bulanda

Debiut wypadł niezwykle okazale i już wiadomo, że na tym się nie skończy. Memoriał Kamili Skolimowskiej, który odbywa się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, pozostaje w cyklu Diamentowej Ligi. Najbliższy mityng zostanie zorganizowany 16 lipca 2023 r.

Memoriał Kamili Skolimowskiej od przyszłego roku na stałe wejdzie w skład Diamentowej Ligi – taką decyzję podjęło, na posiedzeniu w Rzymie, Walne Zgromadzenie najbardziej prestiżowego lekkoatletycznego cyklu. Ale to nie jedyna dobra wiadomość. Mityng na Stadionie Śląskim pozostaje w „lekkoatletycznej Lidze Mistrzów” na pięć lat.

„Kama”, bo tak potocznie nazywana jest impreza na cześć znakomitej młociarki, mistrzyni olimpijskiej z Sydney, organizowana jest w „Kotle Czarownic” od 2018 r. (wcześniej odbywała się w Warszawie). Na zawody zapraszane są największe gwiazdy z zagranicy, z którymi dzielnie walczą najlepsi polscy lekkoatleci.

W tym roku Memoriał Kamili Skolimowskiej po raz pierwszy odbył się w randze Diamentowej Ligi. Wszedł do cyklu niemal w ostatniej chwili, jako zastępstwo odwołanych mityngów w Chinach (ze względów pandemicznych).

6 sierpnia 2022 r. na Stadionie Śląskim wystąpiło aż 49 medalistów tegorocznych mistrzostw świata w Eugene, m.in. wybitny tyczkarz Armand Duplantis (skoczył w Chorzowie 6,10 m) czy gwiazda sprintu Shelly-Ann Fraser-Pryce (uzyskała znakomity czas na 100 m – 10,66 s). Błysnęła także Natalia Kaczmarek, która jako druga Polka w historii – po Irenie Szewińskiej – złamała barierę 50 sekund w biegu na 400 m.

Czytaj także: Diamentowa Liga: wielki Duplantis, kapitalne biegi Polek. Zobacz zdjęcia ze Śląskiego

Popisy gwiazd oklaskiwało 30 tysięcy kibiców. Debiut „Kamy” w Diamentowej Lidze wypadł bardzo efektownie, co zostało zauważone przez władze światowej lekkoatletyki.

– Specjalny system punktacji, który opracowała World Athletics (światowa federacja lekkoatletyczna – przyp. red.), wyliczył, że w 2022 roku okazaliśmy się szóstym najlepszym mityngiem na świecie. Będąc de facto kopciuszkiem i wydarzeniem testowym, wyprzedziliśmy większość tych znakomitych i dysponujących ogromnymi budżetami mityngów: Sztokholm, Rzym, Oslo, Rabat czy Birmingham. Zebraliśmy wysokie oceny od Diamentowej Ligi. Za kulisami włodarze dali nam do zrozumienia, że stworzyliśmy znakomity produkt. I to samo podkreślali zawodnicy, którzy dobrze się u nas czuli – podkreśla Piotr Małachowski, dyrektor sportowy memoriału.

Najbliższa edycja Memoriału Kamili Skolimowskiej odbędzie się w niedzielę, 16 lipca 2023 r. W przeciwieństwie do ostatnich mityngów na Stadionie Śląskim tym razem wstęp nie będzie bezpłatny (wkrótce ruszy sprzedaż biletów).

Kalendarz Diamentowej Ligi 2023
5 maja – Doha
28 maja – Rabat
2 czerwca – Rzym
9 czerwca – Paryż
15 czerwca – Oslo
30 czerwca – Lozanna
2 lipca – Sztokholm
16 lipca –  Memoriał Kamili Skolimowskiej w Chorzowie
21 lipca – Monako
23 lipca – Londyn
29 lipca – Szanghaj
3 sierpnia – Shenzhen
31 sierpnia – Zurych
8 września – Bruksela
16-17 września – Eugene (finał)

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa