Skąd białko dla sportowców wegetarian? Odżywki i suplementy białkowe dla osób na diecie roślinnej – wegańskie proteiny

Skąd białko dla sportowców wegetarian? Odżywki i suplementy białkowe dla osób na diecie roślinnej – wegańskie proteiny

Asortyment suplementów białkowych oferowanych przez rynek jest dosyć szeroki. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że znajdziemy sporo wariantów roślinnych – białko dla sportowców nie musi przecież pochodzić wyłącznie z mięsa, a najlepsze odżywki białkowe to nie tylko WPI i WPC. Jakie białko wybrać stosując dietę roślinną?

Czym są białka i dlaczego człowiek musi je spożywać?

Białko to jeden z elementów zbilansowanej diety, a przy tym jeden z głównych składników pożywienia. Białka, obok węglowodanów i tłuszczów, stanowią podstawowy z makroskładników.

Białka zbudowane są z aminokwasów – drobnych „cegiełek” tworzących peptydy, a w dalszej kolejności białka różnego typu – transportowe, budulcowe (strukturalne), nerwowe, immunologiczne etc., pełniące rozmaite funkcje, których znaczenia możemy domyślić się po samych ich nazwach (np. białko transportowe jak hemoglobina odpowiada za transport  – w tym wypadku tlenu we krwi).

Prawidłowo zbilansowana dieta musi zawierać odpowiednią ilość protein z prostego względu – nie wszystkie aminokwasy człowiek potrafi syntezować, a ich dostępność warunkuje utrzymanie zdrowia i przeżycie.

Rodzaje aminokwasów

W żywności znaleźć możemy rozmaite aminokwasy, jednak z żywieniowego punktu widzenia najistotniejsze jest 20 z nich – takie które występują w organizmie ludzkim (tworzą białka ustrojowe) i których obecność w diecie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie.

Spośród wspomnianych aminokwasów wyróżnić możemy dwie grupy:

  • aminokwasy egzogenne, określane także jako aminokwasy niezbędne, lub skrótowo – EAA (ang. essential amino acids), ze względu na to, że ich obecność w jadłospisie warunkuje prawidłowe odżywienie. Są one niezbędne do dostarczenia z zewnątrz ze względu na niemożliwość syntezowania tych związków w naszym organizmie
  • aminokwasy endogenne – nie będące niezbędnymi elementami jadłospisu ze względu na możliwość ich syntezowania w ludzkim ustroju

Rodzaje białek

Białka, zależnie od składu aminokwasowego możemy podzielić na 2 główne typy

  • białka pełnowartościowe, występujące w niemal wszystkich produktach odzwierzęcych, ale także w komosie ryżowej, soi i ziemniakach. Zawierają one wszystkie aminokwasy EAA (najlepszy profil aminokwasowy), ich wartość biologiczna jest najwyższa, najsilniej nasilają także syntezę białek mięśniowych i innych
  • białka niepełnowartościowe, występujące w pozostałych produktach roślinnych – jednego z EAA zawierają one istotnie mniej, co ogranicza ich wartość żywieniową, jednak nie czyni bezwartościowymi

Roślinne alternatywy dla mięsa i innych białek zwierzęcych

Prócz znanych wszystkim mięsa, ryb i nabiału, spore ilości protein wspierających rozwój masy mięśniowej i pozwalających realizować dobowe zapotrzebowanie na białko, znajdziemy także w roślinach mogących mieć udział w codziennej diecie. Jednym z najobfitszych roślinnych źródeł białka w diecie mogą być nasiona roślin strączkowych, ale także zboża i orzechy. Pamiętajmy jednak że nie są one źródłem „czystego białka” – w ich skład wchodzą także tłuszcze i węglowodany!

Rodzaje odżywek białkowych

Najpopularniejsze wciąż są białka serwatkowe (whey protein) – koncentrat białka serwatkowego – WPC, izolat białka serwatkowego – WPI, ewentualnie hydrolizat białka serwatkowego– WPH. Coraz większe uznanie na rynku zdobywają białka wołowe, białko kazeinowe (gęsta konsystencja świetnie nadaje się na deser), ale także suplementy z białkiem roślinnym. Szeroki wybór wysokiej jakości odżywek białkowych znaleźć można w sklepie https://sklep.kfd.pl/bialko-c-50.html

Spośród proteinowych odżywek roślinnych najpopularniejsze są sojowe, choć rynek oferuje też suplementy na bazie grochu, konopi czy ryżu. 

Alternatywy roślinne – wystarczająca jakość białka?

Jak najbardziej, białka roślinne stanowią cenne źródło protein, wpływają pozytywnie na przemianę materii, a także wspierają rozwój tkanki mięśniowej niewiele gorzej niż izolat białka serwatki. Wystarczy zadbać o nieco większe spożycie i różnorodność.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości