Memoriał Skolimowskiej. Geniusz tyczki wróci na Stadion Śląski!

Memoriał Skolimowskiej. Geniusz tyczki wróci na Stadion Śląski!
W skoku o tyczce jest dominatorem. Szwed Armand Duplantis w lipcu 2023 r. ponownie wystąpi w ChorzowieFot. Marcin Bulanda

Rekordzista świata i mistrz olimpijski w skoku o tyczce Armand Duplantis ponownie zawita do Chorzowa. Szwed wystąpi 16 lipca 2023 r. w Memoriale Kamili Skolimowskiej (w Diamentowej Lidze). Znamy także konkurencje, jakie znajdą się w programie zawodów.

Po raz pierwszy Memoriał Kamili Skolimowskiej znalazł się w Diamentowej Lidze w 2022 r. Mityng z 6 sierpnia 2022 r. został bardzo wysoko oceniony, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Impreza na Stadionie Śląskim pozostanie „diamentową” przez pięć sezonów. Najbliższe zawody odbędą się 16 lipca 2023 r.

Organizatorzy Memoriału Kamili Skolimowskiej potwierdzili występ pierwszej wielkiej gwiazdy. To nazywany geniuszem tyczki Armand Duplantis. Kilka dni temu odebrał on statuetkę dla najlepszego lekkoatlety na świecie mijającego sezonu. W pełni zasłużenie, bo w 2022 r. wygrał wszystko, co było do wygrania: Halowe MŚ w Belgradzie (rekord świata – 6,20 m), mistrzostwa świata w Eugene (kolejny rekord świata – 6,21 m) oraz mistrzostwa Europy w Monachium. Przypomnijmy, że przed rokiem w Tokio Szwed został mistrzem olimpijskim.

– Wszystko, co robi na skoczniach, odbywa się z taką lekkością, że czaruje widownię. Nas rok temu też zaczarował. Na tyle, że to od Szweda zaczęliśmy kontraktowanie gwiazd na przyszłoroczne zawody – cieszy się Piotr Małachowski, dyrektor sportowy memoriału „Kamy”.

Duplantis startował w Chorzowie we wspomnianym debiucie Memoriału Kamili Skolimowskiej w Diamentowej Lidze. Wygrał bez trudu, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 6,10 m (rekord mityngu). Żałował jednak, że nie miał okazji zaatakować rekordu świata. Pogoda na Śląsku tego dnia nie sprzyjała takim wyczynom (było chłodno i padał deszcz).

– Bardzo mi się u was podobało. To świetne miejsce do dobrych występów, publiczność i atmosfera zawodów były niezwykłe. To kibice dali mi energię i udało się osiągnąć na Śląsku taki rezultat. A poprawienie rekordu mityngu w już pierwszej wizycie na nim uważam za obiecujący znak. Dlatego zamierzam wrócić po więcej – mówi Duplantis.

Oprócz pierwszej gwiazdy przyszłorocznego memoriału poznaliśmy także szczegóły dotyczące programu zawodów. Jak co roku, nie zabraknie w nim istotnych z punktu widzenia polskiego kibica konkurencji, w których startują najważniejsze postaci polskiej lekkoatletyki. Mowa m.in. o biegach na 100 m i 400 m kobiet, 100 m przez płotki kobiet, skoku o tyczce mężczyzn, pchnięciu kulą mężczyzn, rzucie oszczepem kobiet czy koronnej konkurencji memoriału – rzucie młotem.

Na Stadionie Śląskim ponownie pojawią się m.in. Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki, Malwina Kopron, a także Ewa Swoboda, Maria Andrejczyk i Natalia Kaczmarek – absolutna elita kadry narodowej. Biegaczki będą zbierały punkty do diamentowego rankingu, w przypadku młociarzy – znajdujących się poza oficjalnym programem ligi – organizatorzy ponownie obiecali, że zapewnią im te same warunki finansowe. To element hołdu dla zmarłej przedwcześnie młociarki.

Diamentowe konkurencje podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej:

Kobiety: 100 m, 400 m, 800 m, 3000 m, 100 m przez płotki, skok wzwyż, trójskok, rzut oszczepem.
Mężczyźni: 100 m, 400 m, 1500 m, 3000 m z przeszkodami, skok wzwyż, skok o tyczce, pchnięcie kulą.

Początek memoriału zaplanowano na godz. 14.00, program główny ruszy dwie godziny później. 8 grudnia wystartowała sprzedaż biletów na śląskie zawody w ramach Diamentowej Ligi. Ceny biletów rozpoczynają się już od 10 złotych – szczegóły TUTAJ>>

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa