Koniec „Ławek patriotycznych”. Pozostaje wspomnienia obszernego regulaminu

Koniec „Ławek patriotycznych”. Pozostaje wspomnienia obszernego regulaminu
Kariera ławki patriotycznej była krótka ale intensywna.fot. Andrzej Kotala

Nie było chyba w Chorzowie ławki, która wzbudziła tak ogromne emocje. Dziś słynny obiekt jest już tylko wspomnieniem.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2022 roku na terenie całej Polski zaczęły pojawiać się „Patriotyczne Ławki”. Nie były to jednak zwykłe siedziska, bowiem standardowa ławka osadzona była na podeście, który obudowany był obramowaniem na kształt konturu III RP. Obiekty szybko stały się hitem internetu, a ironii nie było końca. Takiej reakcji nie spowodował tyle sam wygląd, czy też łańcuch zabezpieczający, co przede wszystkim regulamin korzystania z ławeczki, który składał się aż z 15 punktów. Dodatkowo koszt każdej wyniósł blisko 100 tys. zł.

Pozostały tylko wspomnieniem

W Chorzowie także została zamontowana „Ławka Patriotyczna”. Znalazła ona swoje miejsce przed Planetarium Śląskim. Można byłoby siedząc na niej podziwiać zmodernizowany obiekt, ale całość została ustawiona tyłem do budowli. Teraz na próżno szukać tego elementu, bowiem zaczęły one znikać od listopada 2022 r. Podobny los spotkał także wspomnianą ławkę z Zielonych Płuc Śląska. Dlaczego tak się stało? Ławki, a przede wszystkim ich konstrukcja okazała się nietrwała wobec warunków atmosferycznych – sklejka rozchodziła się od deszczu.

Jak podaje portal Ślązag poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza oznajmił, że zgodnie z informacją przekazaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego oszacowano, że koszt demontażu to 176 tys. zł netto. BGK zapowiedział także, trwają prace nad ponownym zagospodarowaniem poszczególnych elementów ławeczek.

Tak prezentował się regulamin korzystania z ławki.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa