Reklama:


Wstrzymanie ruchu tramwajowego w Katowicach, Bytomiu i Chorzowie

Wstrzymanie ruchu tramwajowego w Katowicach, Bytomiu i Chorzowie
Zmiany rozpoczną się od 8 i 9 stycznia.fot. Metropolia GZM

18 linii tramwajowych i 5 autobusowych zostanie objętych zmianami obowiązującymi od 8 i 9 stycznia. Z modyfikacjami, które muszą zostać wprowadzone ze względu na zaplanowane prace inwestycyjne, powinni zapoznać się przede wszystkim pasażerowie z Katowic, Chorzowa i Bytomia.

Wstrzymanie ruchu tramwajowego między przystankami Chorzów Metalowców i Chorzów Rynek oraz Dąb Huta Baildon i Katowice Stęślickiego pociąga za sobą konieczność wprowadzenia licznych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej – zarówno tramwajowej, jak i autobusowej. Zmiany są niezależne od ZTM i wynikają z inwestycji prowadzonych przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A.

– Przerwa w rejonie ulicy Stęślickiego konieczna jest ze względu na budowę docelowego układu rozjazdów torowych na połączeniu istniejącej linii tramwajowej z nowym odcinkiem, który powstaje wzdłuż ulicy Grundmanna, a który wkrótce połączy magistralne linie tramwajowe biegnące wzdłuż ulic Gliwickiej i Chorzowskiej. Z kolei w Chorzowie modernizowany odcinek torowiska obok dawnej Huty Kościuszko zostanie wybudowany w innym śladzie a inwestycja obejmuje też przebudowę układu drogowego i budowę przejścia podziemnego. Tych prac przy utrzymanym ruchu tramwajów nie da się zrealizować – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik tramwajowej spółki.

Zmiany w ruchu tramwajów

Modyfikacje w sumie obejmą 18 linii tramwajowych. Linie 0, 6, 11, 19, 20, 23, 43 zostaną zawieszone, a linie 17, 34 i 36 będą miały nowe rozkłady jazdy. Dla zminimalizowania niedogodności uruchomione zostaną 4 linie – 7 na trasie Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Batory Zajezdnia, 56 na trasie Łagiewniki Media Markt – Bytom Teatr Tańca-Rozbark – Bytom Szkoła Medyczna, 59 na trasie Katowice Plac Wolności – Katowice Stęślickiego i 60 na trasie Załęże Pośpiecha – Chorzów Rynek – Dąb Huta Baildon. Ponadto na liniach 13 i 16 kursować będą większe niż zwykle pojazdy, a na liniach 46 i 69 zwiększona zostanie częstotliwość połączeń.

Modyfikacje w ruchu autobusów

Zmiany, które w ruchu autobusów zaplanował Zarząd Transportu Metropolitalnego, ukierunkowane są przede wszystkim na minimalizację niedogodności wynikających z niezależnego od organizatora komunikacji miejskiej wstrzymania ruchu tramwajów. Modyfikacje obejmują zwiększenie częstotliwości kursów na linii M3 i 830 do tego stopnia, że na odcinku Bytom Dworzec – Chorzów – Piotra Skargi w Katowicach autobusy będą kursować naprzemiennie co 6 minut. Ponadto uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza T-10 na trasie Katowice Rynek – Chorzów Nowa oraz wprowadzone zostaną nowe rozkłady jazdy autobusowej komunikacji zastępczej T-20 na trasie Katowice Plac Wolności – Katowice Załęże Pośpiecha i T-47 na trasie Bytom Łagiewniki Targowisko – Świętochłowice Lipiny Bukowego.

Szczegółowe informacje dotyczące zaplanowanych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej dostępne są w zakładce Aktualności – Komunikaty na stronie internetowej ZTM. Osoby zainteresowane modyfikacjami mogą również dzwonić na czynną przez całą dobę i bezpłatną infolinię (800 16 30 30).

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości