Reklama:


Niepokojące wieści z Cichej. Inspektor nadzoru budowlanego zamknął stadion Ruchu [AKTUALIZACJA 13:15]

Niepokojące wieści z Cichej. Inspektor nadzoru budowlanego zamknął stadion Ruchu [AKTUALIZACJA 13:15]
Czy Ruch zagra na Cichej podczas rundy wiosennej?fot. Marcin Bulanda - PressFocus

Stadion Ruchu został zamknięty decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Nie jest tajemnicą, że stan oświetlenia stadionu 14-krotnego Mistrza Polski nie jest w najlepszym stanie. Temat potencjalnej wymiany popularnych „świeczek” był poruszany od kilku lat. W ostatnich tygodniach całość kwestii nabrała rozpędu, bowiem w budżecie miasta na 2023 rok została zabezpieczona kwota 200 tys. zł na zadanie „modernizacja wież oświetleniowych poprzez ich skrócenie wraz z montażem nowego oświetlenia przy ul. Cichej”. Oczywiście ta suma pozwoli na wykonanie projektu inwestycji, która finalnie będzie sporo droższa.

Oświetlenie budziło coraz większy niepokój Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W związku z tym na lampach zamontowano specjalne czujniki wychylenia, które jednoznacznie potwierdziły, że przekracza ono dopuszczalne normy. Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu zapowiadał, że w życie mogą wejść dwa scenariusze – skrócenie świeczek o 13,5 metra lub ich całkowite wycięcie. Optymizmem nie napawał także czas – potencjalna zgoda na dalsze użytkowanie może obowiązywać jeszcze tylko przez rok.

Dziś klub za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej poinformował, że decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego stadion przy ul. Cichej 6, a także Strefa Kibica zostają zamknięte do odwołania. Powodem jest konieczność niezwłocznego demontażu wieży oświetleniowej nr 2 znajdującej się przy sektorze pierwszym. Całość działania ma nastąpić w ciągu 14 dni.

– Z informacji posiadanych przez klub wynika, że wymagane prace zostaną podjęte niezwłocznie. O postępach prac oraz wpływie zaistniałej sytuacji na możliwość rozegrania pierwszego domowego meczu rundy wiosennej będziemy informować na bieżąco – czytamy w komunikacie klubu.

MORiS Chorzów wydał oświadczenie

Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował oświadczenie w sprawie oświetlenia, informując m.in. o przyczynie takiej decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Treść oświadczenia:

Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie rozpoczął przygotowania do awaryjnego demontażu jednej z wież oświetleniowych na Stadionie Miejskim przy ulicy Cichej. Powodem jest wynik zleconej przez MORiS kolejnej ekspertyzy, która ujawniła pęknięcie w obrębie podstawy jednego masztu. Powiadomiony o sytuacji Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego już podjął decyzję o wyłączeniu części obiektu z użytkowania do czasu rozbiórki wieży. W pierwszej kolejności zostanie zdemontowana instalacja elektryczna i oprawy oświetleniowe. Kolejnym krokiem będzie usunięcie masztu z terenu stadionu. Jednocześnie opracowywany jest plan ustawienia tymczasowej konstrukcji świetlnej. Ma ona zapewnić doświetlenie obiektu, tak aby spełniał normy do przeprowadzania rozgrywek ligowych.

To kolejna ekspertyza masztów oświetleniowych w ostatnich 20 miesiącach. Pęknięcie powstało zatem bardzo niedawno. Tu nie ma przestrzeni do zastanawiania się czy zawahania. Maszt demontujemy, bo tego wymaga bezpieczeństwo wszystkich odwiedzających stadion – podkreśla Jarosław Barteczko, zastępca dyrektora MORiS w Chorzowie. Prace rozbiórkowe powinny zakończyć się w ciągu dwóch tygodni. Niemniej Miasto Chorzów już prowadzi rozmowy z kilkoma samorządami w regionie, by w razie problemów technicznych i związanych z tym ryzykiem opóźnień, mieć możliwość rozegrania kolejnych spotkań ligowych na stadionie rezerwowym.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości