Za nami IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. To jeszcze nie koniec projektu

Za nami IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. To jeszcze nie koniec projektu
Z trasą poradziła sobie reprezentacja uczniów chorzowskiego Slowaka.fot. Patryk Bodnar

Za nami 4. edycja Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju. W ubiegły piątek na starcie zameldowało się około 150 uczestników.

Już kolejny raz uczniowie szkół – w tym roku z ośmiu powiatów – wzięło udział w Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju organizowanym przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Blisko 150 uczestników upamiętniło tym samym 78. rocznicę wyprowadzenia przez niemieckiego okupanta „marszu śmierci” z Oświęcimia do Gliwic i to na tym odcinku przebiegała trasa wydarzenia.

Uczniowie z chorzowskiego Słowaka poradzili sobie z tym wyzwaniem w ciągu 10 godzin i 30 minut. W składzie reprezentacji znaleźli się: Tymoteusz Lichota, Mateusz Suchy, Jan Brudnowski, Artur Folwaczny, Wiktor Kołodziej, Mikołaj Kolenda, Piotr Stojowski oraz Maciej i Jakub Pinkawa.

Bieg był pierwszą częścią całości projektu. Drugą będzie podobnie jak przy okazji poprzednich edycji spotkanie z żywymi świadkami historii z tamtego okresu, a także prelekcja Jolanty Sowińskiej–Gogacz, pracownika edukacyjnego „Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi (1942 – 1945)”

– Na to wydarzenie zapraszamy 7 lutego do auli im. bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Marian Batko w Chorzowie przy ul. Powstańców 6a – informują organizatorzy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa