Od poniedziałku kolejne zmiany na ul. 3 Maja. Wraca ruch tramwajowy

Od poniedziałku kolejne zmiany na ul. 3 Maja. Wraca ruch tramwajowy
Tramwaj powróci na 3 Maja, ale nie linia nr 11.fot. Mariusz Banduch

Długo wyczekiwany przez pasażerów moment jest tuż przed nami. W najbliższy poniedziałek na ul. 3 Maja w Chorzowie wróci ruch tramwajowy. Ze względu na inne prace nie będzie to jednak linia nr 11.

Zadanie pn. „Modernizacja infrastruktury torowo-sieciowej w ciągu ul. 3 Maja w Chorzowie” to jedno tych zadań inwestycyjnych spółki Tramwaje Śląskie S.A., które obejmują nie tylko zakres tramwajowy, ale dzięki współpracy z władzami miasta, również pozostałą infrastrukturę. W tym wypadku zmodernizowane zostało wszystko – od instalacji podziemnych, przez podbudowę, po torowisko, słupy i sieć trakcyjną oraz drogę, chodniki, przystanki czy miejsca parkingowe. Zadanie jest elementem „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską a generalnym wykonawcą jest firma Silesia Invest Sp. z o.o. z Gliwic.

– Po tym jak od 2 stycznia ulica 3 Maja została w pełni oddana do ruchu kołowego oczekiwaliśmy jeszcze na gotowość tramwajową. Ostatnie prace związane z zasilaniem zostały zrealizowane i tym samym od 23 stycznia możemy przywrócić ruch tramwajów, tak oczekiwany przez pasażerów w Chorzowie – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Ze względu jednak na toczące się prace w rejonie dawnej Huty Kościuszko, przez najbliższe miesiące nie będzie możliwości przejazdu między ul. Metalowców a estakadą, tym samym tramwaje z ul. 3 Maja nie będą kursować w stronę Katowic.

– Dlatego też powstaje tymczasowe połączenie torowe w relacji zachód – północ, które umożliwi tramwajom jadącym ulicą 3 Maja skręt w lewo w stronę Bytomia i przeciwnie – wyjaśnia Andrzej Zowada.

Tym samym od najbliższego poniedziałku 23 stycznia tramwaje linii nr 10 będą kursować w relacji między pętlą w Chebziu a placem Sikorskiego w Bytomiu przez Chorzów. Wznowienie ruchu tramwajowego oznacza też zawieszenie tymczasowej linii autobusowej T-11. Informacja o przywróceniu ruchu tramwajów jest ważna nie tylko dla pasażerów, ale też dla pieszych i kierowców.

– Przy tak długiej przerwie kierowcy przyzwyczaili się parkować, gdzie się da, bez zastanawiania się, czy nie blokuje się ruchu tramwajowego. Dlatego apelujemy do kierowców, by od poniedziałku parkowali starannie, by nie doprowadzać do zatrzymań ruchu tramwajów, co wiąże się nie tylko z kłopotem dla pasażerów, ale też z wysokimi karami dla kierowców. Do pieszych zaś apelujemy o uwagę przy przechodzeniu przez jezdnię, po której znów kursować będą tramwaje – kończy rzecznik tramwajowej spółki.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości