Sadzonki pomidorów i innych warzyw owocowych do szklarni. Zobacz, jak dbać o rozsady pod osłonami.

Sadzonki pomidorów i innych warzyw owocowych do szklarni. Zobacz, jak dbać o rozsady pod osłonami.

Dlaczego warto postawić na uprawę szklarniową? W przypadku niektórych owoców zapewnisz sobie podwójne zbiory w jednym roku.Z kolei inne potrafią o wiele mocniej obfitować w szklarniowych warunkach niż posadzone w ogrodzie. Zobacz, jak zaplanować najbliższy sezon z sadzonkami pomidorów, tak aby był jak najbardziej pomyślny, kolorowy i smaczny.

Wybierając sadzonki pomidorów, kieruj się swoim gustem

Jeśli jesteś ogrodnikiem-amatorem i uprawiasz rośliny na własny użytek albo rozdajesz rodzinie, wybieraj te odmiany, które najbardziej Ci smakują. Możesz też poeksperymentować, dołączając mniej znane odmiany, których nie masz szans kupić w sklepie. To Twój pierwszy sezon ogrodniczy w życiu? Zdecyduj się na niewymagające rośliny, które nie potrzebują skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych.

Oprócz pomidorów – papryka, dynia, ogórek i cukinia w szklarni

Pod osłonami sprawdzą się też inne warzywa owocowe, czyli pestkowe. Pamiętaj tylko, żeby raczej nie sadzić ich obok siebie z uwagi na choroby, którymi mogą wzajemnie się zarażać. W większości mają także podobne zapotrzebowanie, jeśli chodzi o glebę i substancje odżywcze, przez co istnieje szansa, że zaczną sobie je podbierać. 

Z drugiej strony – jeśli jesteś doświadczonym ogrodnikiem  i masz pewność, że jesteś w stanie zapewnić wszystkim owocom bezpieczeństwo, to nic nie stoi na przeszkodzie, by rosły one niedaleko siebie. W takim przypadku systematycznie i dokładnie sprawdzaj, czy wszystko jest z nimi w porządku i nie pojawili się nieproszeni goście.

Kiedy sadzić młode rośliny? 

W szklarniach nie trzeba czekać z rozsadami do maja, jak ma to miejsce w przypadku upraw ogrodowych. Już w kwietniu umieścisz sadzonki w glebie nieogrzewanej szklarni. Zanim to jednak zrobisz, daj im czas na przystosowanie się do niższych temperatur, wszak w kwietniu nie tylko noce ale i dni potrafią być chłodne. 

Po zakupie rozsad wystawiaj je na działanie warunków zewnętrznych. Umieszczaj w pobliżu otwartego okna, na balkonie albo tarasie. Stopniowo wydłużaj ten czas, a kiedy słońce przygrzewa, stawiaj w osłoniętym miejscu ogrodu. Po takim hartowaniu wszystkie sadzonki lepiej zniosną ewentualne spadki temperatury, które mogą być odczuwalne nawet pod osłoną.

Uprawa szklarniowa – podlewanie rozsad

Do odżywienia wszystkich roślin – od pomidorów, przez paprykę, po ogórki, używaj letniej odstanej wody. Lej pod korzeń, tak żeby nie zmoczyć liści. W szklarni w ciągu dnia robi się duszno, a nagromadzona wilgoć to doskonałe siedlisko dla rozwoju drobnoustrojów – grzybów i pleśni. Podlewaj sadzonki pomidorów regularnie, nie dopuszczając do wyschnięcia podłoża. Żeby ustrzec się przed skutkami zbyt niskiej wilgotności, stosuj ściółkę z kory, która zmniejszy odparowywanie wody z gruntu.

Jakie pomidory zamówić? Która papryka jest najsmaczniejsza?

Prowadząc własne uprawy, odkrywasz całkiem inny świat. Masz satysfakcję z pracy, a sukcesy inspirują Cię do podejmowania kolejnych wyzwań. Bez problemu stworzysz kolorowy ogród, w którym znajdzie się miejsce i dla malutkich pomidorków cherry, i dla ogromnych malinowych o wadze nawet 1 kg. Dodaj do tego paprykę zwykłą, chilli i czereśniową, a obok posadź dynie, ogórki i cukinie. 

Stań się samowystarczalny, eksperymentuj i szukaj nowych smaków. Zatrzymaj wspomnienie lata w słoikach – szczególnie docenisz to zimą, kiedy wrócisz do domu po męczącym dniu, mając ochotę na gorące i pachnące leczo.

Znajdź ogłoszenia i wybierz produkty do swojego ogrodu

Chcesz zaopatrzyć się w rośliny kompleksowo na najbliższy sezon? Zajrzyj do Sadzonkionline.pl, sklepu oferującego dostawę do domu. Otrzymujesz gotowe sadzonki, które umieścisz w glebie w pierwszym nadarzającym się terminie. Oprócz pomidorów znajdziesz tutaj rozsady dyni, papryki, cukini, truskawek i poziomek. Ogromny wybór ziół (np. oregano, kocanki, estragonu) sprawi, że w Twoim domu na stałe zagoszczą nowe smaki i zapachy. 

Sprzedaż odbywa się od połowy kwietnia, kiedy sadzonki są już na tyle silne, że można wyprawić je w podróż w nawet najdalszy zakątek kraju. Ważna informacja – wszystkie wyruszają do swoich nowych domów pancernie zapakowane w odpowiednie pudełka.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości