To kolejna duża inwestycja w Parku Śląskim. Przed nami rewitalizacja Kanału Regatowego

To kolejna duża inwestycja w Parku Śląskim. Przed nami rewitalizacja Kanału Regatowego
Słynne kładki będą ponownie dostępne dla odwiedzających park.fot. Park Śląski

Rewitalizacja Kanału Regatowego wraz z otoczeniem to kolejna duża inwestycja, która zostanie zrealizowana w Parku Śląskim. Prace przewidziane są w dwóch etapach. Całość ma być gotowa za około dwa lata.

18 stycznia br. podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach podpisana została umowa na zadanie pod nazwą: „Modernizacja Kanału Regatowego wraz z otoczeniem cz. 1”. Pierwszy etap obejmuje remont nadbrzeży wraz z odmuleniem dna kanału oraz wymianą mostków i remontem wyspy. Drugi etap przewiduje nasadzenia roślinności oraz rewitalizację alejek dojazdowych i otaczających miejsc wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

– Współpraca „obecnego i byłego marszałka” przynosi efekty. Województwo Śląskie jest przykładem, że zgoda buduje. Były marszałek Wojciech Saługa zapewnił finansowanie inwestycji w Parku Śląskim z Programu Jessica. Od 4 lat ten projekt realizujemy zwiększając budżet i zakres. Dziś podpisano umowę na rewitalizację kanału regatowego na 17 mln zł – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Ślaskiego. – Kanał regatowy to jedna z wizytówek parku i kolejna, po modernizacji Planetarium Śląskiego, czy rozpoczęcia budowy drugiej linii kolei linowej „Elka”, inwestycja w parku. Chcemy, żeby Park Śląski się modernizował, rozwijał i służył kolejnym pokoleniom mieszkańców – dodaje.

Pierwotnie planowano, że na ten cel zostanie przeznaczone z programu Jessica 11,236 mln zł brutto, ale dopiero w trzecim postępowaniu wpłynęły 2 oferty – najtańsza opiewa na kwotę 17,16 mln zł. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm z Wrocławia: PBW Inżynieria i „Probudowa” Sp. z o.o.

– Kanał Regatowy to serce Parku Śląskiego, jest to też wyjątkowe miejsce z punktu widzenia odpoczynku i rekreacji, chcemy, żeby znów tętniło życiem i służyło mieszkańcom w aktywnym spędzaniu czasu – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego. – Mamy nadzieję, że prace przebiegną zgodnie z planem i już pod koniec roku będziemy mogli ogłosić przetarg na wykonawcę drugiego etapu otoczenia Kanału Regatowego – dodaje.

W ramach inwestycji wyremontowane zostaną kładki wiodące do wyspy i sama wyspa, w ten sposób, że dostęp do wyspy będą miały również osoby niepełnosprawne. W tym celu zostanie zamontowana winda. Kanał będzie żeglowny, tzn. że będzie z niego można przepłynąć do Dużego Stawu, a zatem na te akweny powrócą kajaki i łódki.

Termin wykonania: I etap – 90 dni od podpisania umowy z wybranym wykonawcą, na który składa się przygotowanie dokumentacji technicznej i projektowej. II etap to roboty budowlane i nasadzenia w terminie  270 dni od przekazania placu budowy. Następnie w odrębnym postępowaniu zostanie wyłoniony wykonawca  remontu otoczenia Kanału Regatowego.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa