Odszedł Marek Plura

Odszedł Marek Plura
Marek Plura (1970-2023)fot. Marlena Skoczylas

Nie żyje Marek Plura. Śląski senator RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej, zmarł 21 stycznia 2023 roku w wieku zaledwie 52 lat. Kilka dni temu, w ciężkim stanie, trafił do jednego z katowickich szpitali.

Marek Plura urodził się 18 lipca 1970 roku w Raciborzu. Od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni, poruszał się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Niepełnosprawność nie była jednak dla niego barierą w aktywnej działalności na wielu polach. Ukończył Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum” w Krakowie, pracował jako psychoterapeuta, pedagog i pracownik socjalny. Założył rodzinę.

Powołał do istnienia Stowarzyszenie Dobry Dom, był prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Pełnił funkcję zastępcy skarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland. Był członkiem Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej, a także Związku Górnośląskiego, Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, Stowarzyszenia Dobry Dom, Fundacji Teatru Grodzkiego oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich.

W latach 2006-2007 pełnił mandat radnego Rady Miasta Katowice, w roku 2007 został posłem na Sejm RP. W roku 2014 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego, w roku 2019 został senatorem RP.

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in. Orderu Uśmiechu, tytułu Człowiek bez barier oraz Lodołamacze. Uzyskał też tytuł Mr. Disabled. W roku 2019 został uznany za najlepszego europosła w kategorii: zatrudnienie, polityka społeczna i regionalna.

Z determinacją walczył o interesy środowiska osób z niepełnosprawnościami, na sercu leżały mu także sprawy regionu – angażował się w działania na rzecz uznania mowy śląskiej za język regionalny.

Mógł być wzorem uporu, konsekwencji, wierności zasadom. Odchodząc niespodziewanie i przedwcześnie zostawia po sobie pustkę nie do zapełnienia.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa