Wniosek Ruchu rozpatrzony pozytywnie. Niebiescy zagrają wiosną w Gliwicach

Wniosek Ruchu rozpatrzony pozytywnie. Niebiescy zagrają wiosną w Gliwicach
Prezesi obu klubów podpisali umowę na poddzierżawę obiektu w Gliwicach.fot. Piast Gliwice

Wszystkie osoby związane z chorzowskim Ruchem przynajmniej na chwilę mogą odetchnąć z ulgą. Zapadła ostateczna decyzja odnośnie miejsca gry w rundzie wiosennej.

Niebiescy przechodzą jeden z najtrudniejszych zimowych okresów w historii klubu. Nie chodzi bynajmniej o ciężar przygotowań do drugiej połowy sezonu, bo te choć wymagające idą zgodnie z planem. W poniedziałek 16 stycznia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zamknął stadion przy ul. Cichej 6. Powodem było pęknięcie jednej z wież oświetleniowych. Taki stan rzeczy wygenerował konieczność natychmiastowego jej wycięcia. Ostatecznie mimo początkowych problemów udało się zadanie wykonać, lecz nie oznaczało to końca problemu dla Ruchu.

O złym stanie „świeczek” mówiło się w Chorzowie już od kilku lat. Ulegają one bowiem nadmiernemu wychyleniu, co potwierdziły specjalne wskaźniki. Możliwość ich użytkowania została ustalona maksymalnie do końca 2023 roku, tak więc wycięcie jednej z nich nie załatwia całej sprawy. Początkowo mówiło się o różnych rozwiązaniach, w tym o zamontowaniu reflektora tymczasowego, co miałoby pozwolić na rozgrywanie meczów przy Cichej. Byłoby to jednak trudne z przyczyn technicznych, a także sztywnych wymogów licencyjnych. Ostatecznie Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu zapowiedział, że ogłoszone zostaną w najbliższym czasie dwa przetargi – na demontaż pozostałych wież, a także zaprojektowanie i wykonanie nowego oświetlania. To oznacza dla Niebieskich spędzenie wiosny poza Chorzowem.

Druga runda przy Okrzei

W ubiegły piątek Ruch ogłosił scenariusz, który wszyscy zakładali. Klub zawarł umowę z Piastem Gliwice na poddzierżawę stadionu. Zarząd Niebieskich złożył jednocześnie wniosek o zgodę na rozgrywanie meczów ligowych w rundzie wiosennej na obiekcie zastępczym. Do potwierdzenia brakowało zatem ostatecznej decyzji do Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

Dziś w najnowszym komunikacie 14-krotny Mistrz Polski poinformował o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Taki stan rzeczy oznacza, że chorzowianie rozegrają wszystkie mecze rundy wiosennej w roli gospodarza na Stadionie Miejskim w Gliwicach.

– Zamknięcie stadionu i konieczność wycięcia jednego z masztów oświetleniowych spadło na nas jak grom z jasnego nieba. Szybko jednak musieliśmy się otrząsnąć i szukać obiektu zastępczego dla naszego zespołu. Podobnie jak 9 lat temu, pomocną dłoń wyciągnęły do nas Gliwice i klub Piast. Jesteśmy wdzięczni za chęć pomocy i życzliwość w tak trudnej dla nas sytuacji. Nasza drużyna będzie miała w Gliwicach dobre warunki do rozgrywania spotkań, a kibice do ich oglądania. Oczywiście chcemy jak najszybciej wrócić na Cichą, bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Nasza droga nie jest łatwa, ale razem jesteśmy w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu – mówi prezes Ruchu Seweryn Siemianowski za pośrednictwem oficjalnej strony klubu.

Umowa z Piastem została zawarta do 30 czerwca br. Koszty poddzierżawy stadionu ma pokryć zgodnie z zapowiedzią miasto Chorzów.

– Pomoc między klubami w moim odczuciu jest czymś naturalnym i w wielu innych sytuacjach także powinniśmy się wspierać, dlatego też między innymi z tego powodu podjęliśmy decyzję o zawiązaniu współpracy. To duże wyzwanie dla obu Klubów ale jestem pewien, że wspólnymi siłami jemu podołamy – oznajmia Grzegorz Bednarski, prezes Piasta Gliwice.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa