Koszulki biegowe – nie tylko dla profesjonalistów

Koszulki biegowe – nie tylko dla profesjonalistów

Zastanawiasz się, czy warto spróbować i rozpocząć swoją przygodę z bieganiem? Zawsze jest dobra pora, a ten sport można uprawiać niemal w każdych warunkach i przy minimalnych nakładach finansowych.

Kompletujemy wyprawkę biegacza – koszulki biegowe i nie tylko

Przed pierwszym startem konieczny będzie niezbędnik – to, co jest absolutnie wymagane przed wyruszeniem na trasę. Przyszły biegacz powinien wyposażyć się w:

 • Wygodne, sportowe buty dedykowane do biegania;
 • Koszulki biegowe – co najmniej dwie, aby móc zmienić w razie konieczności
 • Spodenki, getry lub szorty – w zależności od indywidualnych preferencji i pory roku
 • Zapas wody
 • Czapkę i rękawiczki a  także komin na szyję – przy bieganiu w warunkach jesienno-zimowych
 • Nakrycie głowy oraz ciemne okulary z filtrem – dla biegaczy trenujących latem
 • Elektroniczny sprzęt asystujący w postaci np., zegarka z funkcją śledzenia tras po GPS-ie.

Powyższy zestaw można rozbudowywać w zależności od potrzeb i specyfiki terenu, po którym będziemy biegać.

Nie warto przesadzać z inwestowaniem w sprzęt jeszcze przed wyruszeniem w pierwszy bieg. Najlepszy wybór to stopniowe rozbudowanie ekwipunku i garderoby w miarę zdobywania doświadczenia. Jako zupełni amatorzy nie odczujemy np. korzyści, jakie oferują markowe https://www.123koszulki.pl/sklep/kategoria-produktu/koszulki-sportowe/do-biegania/ koszulki biegowe, a ich ceny mogą nas odstraszyć.

Zadbaj o paliwo dla organizmu

Ważnym aspektem jest odpowiednie zaopatrzenie organizmu w składniki odżywcze. Przed treningiem ważne jest, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość węglowodanów, które stanowią główne źródło energii podczas biegu. Warto również pamiętać o odpowiedniej ilości białka, które jest niezbędne do odbudowy i regeneracji mięśni po treningu. 

Po intensywnym wysiłku istotne jest to aby odpowiednio zadbać o organizm. Przede wszystkim należy dostarczyć odpowiednią ilość płynów, aby uzupełnić utraconą wodę podczas biegu. Nie zapominajmy o rozciąganiu mięśni po treningu – dzięki temu zwiększamy ich elastyczność i zmniejszamy ryzyko kontuzji.

Bieganie z zimną głową

Choć moda na sporty biegowe nie przemija, warto do tematu podejść na spokojnie i nie dać się sprowokować do niepotrzebnej rywalizacji. To prosta droga do nabawienia się kontuzji. A przecież bieganie to same korzyści dla naszego ciała!

 • Bieganie pomaga wzmocnić serce i układ krążenia, co zwiększa wydolność organizmu;
 • Spadek masy ciała – bieganie jest skuteczną formą aktywności fizycznej, która pomaga spalać kalorie i tracić na wadze;
 • Bieganie może pomóc w radzeniu sobie z stresem i poprawić nastrój, ponieważ podczas biegu wydzielane są endorfiny – hormony szczęścia;
 • Regularne bieganie może poprawić jakość snu, co pozytywnie wpływa na ogólne zdrowie i dobre samopoczucie.
 • Wzmocnienie kości – bieganie jest formą aktywności fizycznej, która pomaga wzmocnić kości i zwiększyć ich gęstość, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Aby bieganie było zdrowe, trzeba stopniowo zwiększać intensywność i czas trwania wysiłku. Zbyt szybki przeskok może nas tylko zniechęcić do dalszych ćwiczeń.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości