Reklama:


Nie żyje Augustyn Dyrda. Odszedł w wieku 96 lat

Nie żyje Augustyn Dyrda. Odszedł w wieku 96 lat
Augustyn Dyrda ma na swoim koncie wiele rzeźb w różnych zakątkach Śląska.fot. Muzeum Miejskie w Tychach

Niestety w miniony weekend dotarła do nas bardzo przykra informacja. W wieku 96 lat odszedł od nas Augustyn Dyrda.

Augustyn Dyrda to niezwykle zasłużona postać w dziedzinie rzeźbiarstwa. Urodził się on 4 lipca 1926 roku w Wyrach nieopodal Tychów. Ukończył bielską Szkołę Malarstwa, Rzeźby i Grafiki – obecnie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku – Białej. Następnie studiował na ASP w Krakowie otrzymując w 1954 roku dyplomy z wyróżnieniem.

Podczas swojej drogi zawodowej spod jego rąk wyszły liczne dzieła, a równie tyle zostało zrekonstruowanych i odrestaurowanych. Jego umiejętności mogli podziwiać także chorzowianie. Augustyn Dyrda odpowiadał bowiem za rekonstrukcję pomnika Friedricha Wilhelma von Redena, który zlokalizowany jest na Placu Hutników. W Parku Śląskim znajdują się natomiast jego plenerowe rzeźby – „Zakochani I”, „Zakochani II”, a także „W objęciu”.

W naszych archiwach zachowała się niezwykła pamiątka po śp. Augustynie Dyrdzie. W 2002 roku dziennikarze Chorzowianina odwiedzili pracownię artysty w Tychach. Nasz fotoreporter Marcin Miler udokumentował końcową fazę rekonstrukcji trzymetrowego pomnika hrabiego Redena, dłuta Theodora E. Kalidego. Zrekonstruowany pomnik odsłonięto 6 września 2002 roku na placu Hutników w Chorzowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa