Jego muzyka na stałe gości w sercach chorzowian. Dziś mija 59. rocznica urodzin Mirosława Breguły

Jego muzyka na stałe gości w sercach chorzowian. Dziś mija 59. rocznica urodzin Mirosława Breguły
Zespół Universe odnosił spore sukcesy pod wodzą Mirosława Breguły.fot. archiwum

Gdyby żył obchodziłby dziś 59. urodziny. Choć od kilkunastu lat nie ma go już z nami to w sercach wielu chorzowian i nie tylko, Mirek Breguła nadal gości ze swoimi utworami.

Dokładnie 10 lutego 1964 roku w Świętochłowicach na świat przyszedł Mirosław Breguła – założyciel, wokalista i lider zespołu Universe. Całe jego życie związane było z Chorzowem, gdzie mieszkał. Dziś mija 59. rocznica urodzin artysty, którego od blisko 16 lat nie ma już z nami.

W 1981 roku Mirek Breguła założył słynny zespół Universe, wraz z którym dwa lata później zajął 2. miejsce na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a w 1992 pierwsze z utworem „Daj mi wreszcie święty spokój”. Wokalista był także kompozytorem i autorem tekstów prawie wszystkich piosenek kapeli. Zespół wydał blisko 14 płyt, w tym 11 albumów oraz trzy krążki specjalne. Utwory takie jak „Wołanie przez ciszę”, „W perły zmienić deszcz”, czy „Tacy byliśmy” na stałe znalazły miejsce w kanonie polskiej muzyki.

Niestety Mirosław Breguła zmarł w wyniku popełnionego samobójstwa, 2 listopada 2007 roku w Chorzowie pozostawiając po sobie ogromną pustkę w sercach najbliższych, a także licznych, wiernych fanów. Mimo trwającej do dziś działalności zespołu nikomu w składzie nie udało się wypełnić luki po jego założycielu, a kapela nie nawiązała już do dawnych osiągnięć.

W Chorzowie pamięć o Mirku Bregule z pewnością nie zginęła. W mieście na Placu Piastowskim zlokalizowany jest pomnik postawiony ku czci artysty, a kawałek dalej na skrzyżowaniu ulic Siemianowickiej i ks. Bojarskiego znajduje się rondo nazwanego jego imieniem. Dodatkowo w ubiegłym roku w ramach jednej z aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tężnia położona na placu Hutników także nosiła nazwisko lidera Universe.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa