Reklama:


Kolejna książka wydana przez chorzowski skansen. W poniedziałek spotkanie z autorem

Kolejna książka wydana przez chorzowski skansen. W poniedziałek spotkanie z autorem
To kolejna pozycja wydana przez Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny.fot. Skansen Chorzów

Za tydzień w poniedziałek w chorzowskim skansensie odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Wezmą w nim udział przedstawiciele towarzystwa „Silius Radicum” oraz autor najnowszej książki wydanej przez muzeum.

Dokładnie 20 lutego br., o godzinie 17.00 w na terenie Muzeum GPE odbędzie się spotkanie Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego „Silius Radicum”. Głównym punktem programu będzie rozmowa z dr Przemysławem Noparlikiem, którego książka „Ziemia bytomska w późnym średniowieczu. Próba rekonstrukcji krajobrazu kulturowego” została wydana przez chorzowski skansen. Autor jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych, działaczem społecznym, a także przewodnikiem terenowym po województwie śląskim. Na co dzień pracuje on jako nauczyciel historii w szkołach Mikołowa i Rudy Śląskiej, będąc szczególnie zaangażowanym w troskę o lokalne dziedzictwo historyczne.

Książka pt.„Ziemia bytomska w późnym średniowieczu. Próba rekonstrukcji krajobrazu kulturowego”, wydana przez Muzeum GPE w Chorzowie, porusza problematykę słabo zbadaną, jaką jest średniowieczny krajobraz kulturowy Górnego Śląska. Jej autor w oparciu o źródła pisane, archeologiczne, toponomastyczne i kartograficzne poszukuje odpowiedzi na pytanie o kształt przestrzeni wokół Bytomia, zanim zaburzyły ją zmiany związane z rozwojem przemysłu w XIX i XX wieku. Mimo swego naukowego charakteru książka ta opowiedziana jest w przystępny dla przeciętnego czytelnika sposób, a całość ubogacają kolorowe ilustracje i liczne mapy.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu prezentowanej książki, a także innych wydawnictw Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Po wykładzie przewidziano czas na zadanie pytań autorowi publikacji, a potem na dyskusje na tematy genealogiczne z członkami stowarzyszenia.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa