Tu jest K.O.S.Z. Nie śmieć!

Tu jest K.O.S.Z. Nie śmieć!
Akcja K.O.S.Z. cieszy się sporym powodzeniem.fot. MDK Lompy

Kolektyw Odpady Sumiennie Zbierający, czyli K.O.S.Z. – to akcja prowadzona od początku tego roku szkolnego w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie. Młodzi ekolodzy zachęcają do wspólnego dbania o porządek i odpowiedniego pozbywania się śmieci.

– Z wychowankami uczestniczącymi w zajęciach ekologicznych regularnie wychodzimy w teren, by posprzątać zalegające na chodnikach, trawnikach czy skwerach odpady. Zbieramy je, segregujemy i wyrzucamy do właściwych pojemników. Niestety, śmieci do sprzątania jest bardzo dużo, np. w czasie naszej wrześniowej akcji zebraliśmy ponad 70 kg odpadów! – wyjaśnia Agata Nowak, instruktorka Młodzieżowego Domu Kultury w Chorzowie, która zainicjowała i prowadzi akcję K.O.S.Z. od 2019 roku (wcześniej w Szkole Podstawowej nr 15 w Chorzowie).

Okazuje się, że wyczyszczone przez młodzież tereny przez jakiś krótki czas są bardziej zadbane. Przechodnie nie rzucają tam tak często i tak dużo śmieci. Trwa to jednak niedługo.

– Stąd nasz pomysł na pozostawianie tabliczek z wezwaniem do zachowania czystości na terenach przez nas posprzątanych. Wierzymy, że hasła typu: „Tu był K.O.S.Z. Nie śmieć!”, wzbudzą zainteresowanie i powstrzymają ludzi przed śmieceniem. Być może ustawienie dodatkowych koszy na śmieci w niektórych miejscach też poprawiłoby ich wygląd – przekonuje Agata Nowak.

Akcja K.O.S.Z. rozkręca się na dobre. Partnerem projektu jest firma Clariter Poland sp. z o. o z Gliwic, zajmująca się recyklingiem chemicznym odpadów z tworzyw sztucznych. K.O.S.Z. jest aktywny na platformie Planet Heroes, promującej działania ekologiczne z całego świata. Współpracą wstępnie zainteresowany jest już Urząd Miasta, co z pewnością pozwoli młodym ekologom uporać się z wieloma kwestiami organizacyjnymi.

– Zapewniamy, że działania akcji K.O.S.Z. będą realizowane regularnie i konsekwentnie w ramach zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury. Jesteśmy otwarci na współpracę z wszystkimi szkołami i przedszkolami zainteresowanymi ekologią. Jesteśmy otwarci na wspólne działania, warsztaty ekologiczne, wyjścia w teren, spotkania edukacyjne. Wychowankowie przygotowali broszury zachęcające do zachowań proekologicznych. Razem wyczyścimy Chorzów! – podsumowuje Agata Nowak.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa