Reklama:


Odtruwanie alkoholowe – jako sposób walki z nałogiem

Odtruwanie alkoholowe – jako sposób walki z nałogiem

Napoje alkoholowe spożywane w niewielkiej ilości pozwalają nam się odprężyć i rozluźnić, jednak kiedy są spożywane często i w dużych ilościach mogą doprowadzić do uzależnienia, któremu ciężko jest się oprzeć. Odtruwanie alkoholowe pomaga uzupełnić niedobory utraconych składników odżywczych w organizmie. Czas odtruwania organizmu zależy od stopnia zatrucia, jeśli dotyczy osoby spożywającej alkohol przez dłuższy czas, detoks może trwać nawet kilkanaście tygodni. Sprawdźmy, na czym polega detoksykacja organizmu.

Długotrwałe sięganie po napoje alkoholowe prowadzi do powstania poważnych konsekwencji zdrowotnych i zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej w tym niedoborów sodu, magnezu i potasu. Odtruwanie alkoholowe ma za zadanie złagodzić zarówno fizyczne jak i psychiczne skutki zatrucia alkoholowego takie jak napady drgawkowe czy depresja. W niektórych przypadkach odtruwanie alkoholowe obejmuje także leczenie medykamentami o działaniu uspokajającym z grupy benzodiazepinów, wspierającym detoks. Alkohol może powodować zaburzenia osobowości i omamy słuchowe, dlatego też podawanie leków wyciszających jest kluczowe.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe to po prostu odtrucie organizmu z toksyn polegające na dożylnym podaniu soli fizjologicznej i glukozy. Sól fizjologiczna podana w formie kroplówki pomaga skutecznie oczyścić organizm z nadmiaru toksyn, uzupełniając poziom potrzebnych elektrolitów. Równie istotne jest podanie glukozy, która wyrównuje poziom cukru we krwi.

Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu wypłukuje z organizmu składniki mineralne takie jak sód, magnez lub potas. Sól fizjologiczna podana dożylnie uzupełnia poziom utraconych elektrolitów, nawadnia organizm i w przeciwieństwie do wypitych elektrolitów działa szybciej i skuteczniej. Niedobór elektrolitów w organizmie generuje nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego takie jak zaburzenia świadomości, drżenie mięśni, zaburzenia snu lub bóle głowy. Ilość podanej kroplówki odtruwającej uzależniona jest od wagi pacjenta, jego wzrostu i ilości spożytego alkoholu.

Detoks alkoholowy – ile trwa?

Aby osiągnąć równowagę metaboliczną, samo odtruwanie organizmu z toksyn może trwać od kilku tygodniu do nawet kilku miesięcy. Z uwagi na to, że złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków odstawienia alkoholu jest dość złożonym procesem, uzyskanie oczekiwanych rezultatów wymaga długotrwałego leczenia. Na jednorazowe zatrucie alkoholowe wystarczy 1- lub 2-dniowy detoks, by pozbyć się objawów kaca. Aby odtruwanie alkoholowe było najbardziej skuteczne warto wdrożyć kompleksową terapię łączącą detoksykację i opiekę psychologiczną.

Odtrucia alkoholowe jeden z etapów leczenia alkoholizmu

Osobom zmagającym się z nałogiem doskonale jest znane pojęcie ciągu alkoholowego, stanowiącego podstawowy objaw przewlekłej choroby alkoholowej. W ramach detoksu alkoholowego zostają przywrócone optymalne wartości elektrolitów i substancji odżywczych w organizmie pacjenta. Należy pamiętać, że prawidłowo przeprowadzony detoks alkoholowy potrafi nie tylko przywrócić normalne funkcjonowanie ale też niejednokrotnie może wręcz uratować życie. Detoks alkoholowy nie uleczy z samego uzależnienia, jednak jest niezbędny w dalszej terapii leczenia alkoholizmu. 

Zainteresowany? Więcej na ten temat znajdziesz na stronie internetowej renomowanego ośrodka leczenia uzależnień: https://tratwa.pl/detoks-alkoholowy.html

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa

Adres firmy:
Beskidzka 8, 43-460 Wisła

Telefony:
+48 666 03 05 05, +48 33 307 06 63

Strona WWW:
https://tratwa.pl/

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa