Patent żeglarski. Czym jest i dlaczego go potrzebujesz?

Patent żeglarski. Czym jest i dlaczego go potrzebujesz?

Chcąc wsiąść za kierownicę samochodu, musisz mieć prawo jazdy. Podobnie jest, kiedy chcesz pływać po jeziorze albo morzu prawdziwą żaglówką, której kadłub przekracza długość 7,5 metra. Nawet wtedy, kiedy chcesz wypożyczyć małą łódkę, w wypożyczalni sprzętu wodnego może paść pytanie, czy posiadasz patent.

Patent to dokument uprawniający do kierowania jachtem żaglowym lub motorówką określonej wielkości i rodzaju po określonych wodach. Z artykułu dowiesz się, jakie patenty warto zdobyć i jakie kryteria należy spełniać, by zostać sternikiem.

Podpowiemy również, gdzie warto zapisać się na kurs żeglarski i motorowodny, który przygotowuje kompleksowo do egzaminów państwowych na patent.

Czy można żeglować bez patentu?

Za brak patentu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Jednak to nie lęk przed karą powinien zmobilizować Cię do podejścia do egzaminu, ale troska o bezpieczeństwo Twoje, załogi, innych użytkowników akwenu i sprzęt.

Patent żeglarski jest dowodem na to, że znasz zasady sterowania łodzią, bezpiecznego poruszania się po wodzie, korzystania z sygnalizacji i opanowałeś znajomość wszelkich przepisów. To po prostu wyjście zdroworozsądkowe, zwłaszcza że patent żeglarski można uzyskać w kilka dni.

Kursy motorowodne — jakie patenty motorowodne?

Kursy motorowodne to zorganizowane przez doświadczonych sterników zajęcia praktyczne i teoretyczne dla osób, które chcą doskonale przygotować się do egzaminu na patent motorowodny. Prowadzone są na Mazurach, na Pogorii niedaleko Dąbrowy Górniczej oraz na Zalewie Zegrzyńskim – 45 minut jazdy od Warszawy.

Nie trzeba mieć własnej motorówki, aby uczestniczyć w kursie. Na miejscu znajduje się nowoczesny, bezpieczny sprzęt, na którym ćwiczy się wszystkie manewry związane z pływaniem po wodach śródlądowych.

Poza tym są wykłady, można także skorzystać z materiałów udostępnionych online przez organizatora kursu motorowodnego. Kurs kończy się egzaminem na patent motorowodny przed komisją państwową. Podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną, która obejmuje wykonanie określonych manewrów.

Osoba, która ukończy kurs i zda egzamin, może prowadzić różne łodzie motorowodne oraz skutery wodne po wodach śródlądowych, a nawet morskich, bez ograniczeń mocy i długości kadłuba. Patent sternika motorowodnego jest dokumentem państwowym, wydawanym przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

Możliwe jest także wzięcie udziału w kursie i egzaminie uprawniającym do holowania narciarza na nartach wodnych, wakeboardu czy ciągnięcia osób na dmuchanym bananie. Do wyboru jest także kurs z egzaminem pozwalający otrzymać licencję na holowanie statków powietrznych, np. parasail, spadochronu, paralotni.

Wyższe patenty to także Motorowodny Sternik Morski dla osób, które ukończyły 18 lat, mają już patent na sternika motorowodnego oraz odbyły 200 godzin stażu podczas dwóch rejsów.

Najwyższym stopniem jest Kapitan Motorowodny, który pozwala na pływanie bez żadnych ograniczeń dotyczących wód i długości kadłuba. Jednak w tym przypadku trzeba odbyć 6 rejsów, łącznie 1200 godzin, w tym minimum 400 za sterami motorówki.

Kursy żeglarskie — zobacz jakie są patenty żeglarskie

Żeglarzem może być nawet dziecko w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym. Jednak patent żeglarski, najniższy stopień uprawnień do sterowania żaglówką, dostępny jest dla młodzieży od 14. roku życia.

Na kurs żeglarski może jednak zapisać się każdy. Jeśli jesteś dorosły i marzysz o żeglowaniu, istnieją kursy także dla Ciebie, np. weekendowe albo tygodniowe, na które możesz przeznaczyć część urlopu.

  • Żeglarz jachtowy musi znać przepisy obowiązujące na wodzie, zasady prowadzenia żaglówki, wykonywania manewrów i bezpieczeństwa. Co prawda, aby podejść do egzaminu, nie trzeba kończyć kursu, jednak jest on niezwykle przydatny. Na nowoczesnej żaglówce obsługiwanej przez doświadczonego instruktora łatwo i przyjemnie nauczysz się wszystkiego, co jest niezbędne do zdania egzaminu na patent żeglarza jachtowego. Po uzyskaniu uprawnień możesz wynająć łódkę z kadłubem powyżej 7,5 metra długości i prowadzić ją po wodach śródlądowych. Możesz także jachtem do dwunastu metrów długości kadłuba pływać po wodach morskich do granicy dwóch mil morskich od brzegu w dobrych warunkach pogodowych.
  •  Jachtowy sternik morski to kolejny próg wtajemniczenia dla żeglarza. Żeby zdać egzamin na jachtowego sternika morskiego, trzeba wykazać się większą wiedzą i umiejętnościami, a te zdobywa się w trakcie rejsów morskich. Trzeba spędzić 200 godzin na dwóch różnych rejsach na morzu. Po zdobyciu patentu możesz prowadzić jacht nie dłuższy niż 18 metrów.
  • Kapitan jachtowy to ostatni ze stopni i może go zdobyć żeglarz po 1200 godzinach żeglowania, z czego 400 trzeba samodzielnie prowadzić rejs po wodach morskich. Zarówno w tym przypadku, jak i zdobywając patent jachtowego sternika morskiego, nie trzeba przystępować do egzaminu. Trzeba jednak udokumentować rejsy i udowodnić swoje doświadczenie.

Gdzie można zrobić kurs żeglarski?

Nie każdy ma to szczęście, że jest w stanie żeglować z doświadczoną w żeglarstwie rodziną czy przyjaciółmi — instruktorami żeglarstwa. Wiele osób szuka możliwości zrobienia kursu, by nauczyć się żeglowania od podstaw lub podnieść swoje kwalifikacje.

Dowiedz się  Patent żeglarski — czym jest, jak zrobić kurs żeglarza jachtowego?

Takie szkolenia prowadzi Sztorm Grupa, która ma cztery bazy żeglarskie: nad Zalewem Zegrzyńskim, na Mazurach, w Chorwacji oraz w Katowicach.

Są to ośrodki, w których instruktorzy, na nowoczesnym sprzęcie należącym do firmy, prowadzą kursy żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szkolenia dla żeglarzy odbywają się w formie weekendowej, ale także tygodniowej czy dwutygodniowych kolonii.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości