Wielka gwiazda wystąpi w Memoriale Skolimowskiej. „Król bieżni”

Wielka gwiazda wystąpi w Memoriale Skolimowskiej. „Król bieżni”
Jakob Ingebrigtsen, mistrz olimpijski w biegu na 1500 m, będzie jedną z największych gwiazd Memoriału Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w ChorzowieFot. Materiały Organizatora Memoriału Kamili Skolimowskiej/Paweł Skraba

Jest mistrzem olimpijskim, mistrzem i rekordzistą Starego Kontynentu w biegu na 1500 m. Na niedawnych Halowych ME w Stambule zdobył dwa złote medale. 16 lipca 2023 r. Norweg Jakob Ingebrigtsen pobiegnie na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Za nieco ponad cztery miesiące na Stadionie Śląskim odbędzie się Memoriał Kamili Skolimowskiej – po raz drugi jako zawody Diamentowej Ligi, najbardziej prestiżowego cyklu lekkiej atletyki. Organizatorzy zawodów upamiętniających mistrzynię olimpijską w rzucie młotem (z 2000 r.) co pewien czas odsłaniają karty.

Jako pierwszy przedstawiony został dominator skoku o tyczce, Szwed Armand Duplantis. Kolejną gwiazdą będzie inny lekkoatleta ze Skandynawii – Jakob Ingebrigtsen, który reklamowany jest jako „król bieżni”.

Czytaj także: Memoriał Skolimowskiej. Geniusz tyczki wróci na Stadion Śląski!

Norweg ma dopiero 22 lata, a już zdążył zgromadzić bardzo bogatą kolekcję trofeów. Najcenniejszy sukces to bez wątpienia złoto igrzysk olimpijskich w Tokio w biegu na 1500 m (a przy okazji rekord Europy – 3:28,32). Na tym samym dystansie Ingebrigtsen wygrywał także mistrzostwa Europy w 2018 i 2022 r. (dokładając do tego triumfy na 5000 m).

Podczas niedawnych Halowych ME w Stambule norweski biegacz zdobył dwa złote medale – na 1500 m i 3000 m. Do niego należy także halowy rekord świata na 1500 m (3:30,60).

– Już wiele razy słyszeliśmy, że marzy także o rekordzie świata na stadionie. Ten jest już wiekowy, bo ustanowiony 25 lat temu. Jakobowi brakuje do wyniku Marokańczyka Hichama El Guerrouja (3:26.00) nieco ponad dwie sekundy. Dziś wydaje się, że bardziej zasadne jest pytanie nie „czy” tego dokona, tylko „kiedy” – opisuje Ingebrigtsena Piotr Małachowski, dyrektor Memoriału Kamili Skolimowskiej.

Mityng w Chorzowie odbędzie się 16 lipca 2023 r. To jeden z ostatnich sprawdzianów przed sierpniowymi mistrzostwami świata w Budapeszcie.

Przypomnijmy, że w tym roku na Stadionie Śląskim zaplanowano jeszcze dwie imprezy lekkoatletyczne – Memoriał Janusza Kusocińskiego (4 czerwca) oraz Drużynowe Mistrzostwa Europy (20-25 czerwca).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa