Robią to dla szczytnego celu. Rozpoczęła się 6. edycja akcji „Daj Włos”

Robią to dla szczytnego celu. Rozpoczęła się 6. edycja akcji „Daj Włos”
Akcja rozpoczęła się dziś od kilku uczestniczek, ale w kolejnych tygodniach pojawią się następne.fot. Ola Pawłowska

Tradycyjnie w Dzień Kobiet w Chorzowie odbyła się kolejna akcja „Daj Włos! Dziewczyny dla dziewczyn”. Tegoroczna edycja różni się jednak od swoich poprzedniczek.

Już szósty raz Szkoła Podstawowa nr 21 – SKW „Niebieskie Serca” organizuje akcję „Daj Włos! Dziewczyny dla dziewczyn”. Jej celem jest wsparcie fundacji Rak’n Roll. Polega ona oddaniu włosów, które następnie zostają przeznaczone na peruki dla osób, które w wyniku chorób straciły swoje włosy.

– Jest to już szósta edycja, którą tradycyjnie organizujemy po to, aby zebrać włosy, z których powstają naturalne peruki dla osób po chorobach onkologicznych, dla których jest to bardzo ważny aspekt – tłumaczy Marzena Piotrkowska, organizatorka akcji.

Tradycyjnie akcja realizowana jest w salonie McHair zlokalizowanym przy ul. Wolności. Tegoroczna edycja różni się jednak od poprzednich. Wszystko z uwagi na zmianę wytycznych odnośnie ściętych włosów. W tym roku fundacja poinformowała, że przede wszystkim muszą być one dłuższe aż o 10 cm, względem ubiegłych lat.

– W tym roku zasady zostały zmienione. W grę wchodzą tylko naturalne włosy, niefarbowane, nierozjaśniane, nie mogą być także po zabiegach laminacji czy kreatyny. Z reguły takie kryteria spełniają głównie młode dziewczyny lub panowie – wyjaśnia Dorota Bojdo, współwłaścicielka salonu McHair – Najważniejszą zmianą jest jednak to, że wcześniej minimalna długość wynosiła 25 cm, teraz jest to 35 cm – dodaje.

W związku z tym akcja nie ma swojego finału tak jak to było wcześniej w Dzień Kobiet. W kolejnych tygodniach, a nawet miesiącach uczestniczki, które się zapisały, lecz po wstępnej weryfikacji miały za krótkie włosy, będą mogły także oddać je na rzecz fundacji. W ubiegłych latach także poza finałem chętne osoby oddawały włosy w salonie McHair.

– Biorąc pod uwagę wszystkie edycje zebraliśmy do tej pory około 20 kilogramów włosów, co oznacza, że blisko 200 osób wzięło udział w akcji – mówi Marzena Piotrkowska.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa