24 straty i katastrofalna końcówka. KPR Ruch pokonany w Elblągu

24 straty i katastrofalna końcówka. KPR Ruch pokonany w Elblągu

W 46. minucie „Niebieskie” prowadziły 26:24, w 51. minucie 28:27. To, co wydarzyło się później, trudno racjonalnie wytłumaczyć. KPR Ruch Chorzów przegrał ze Startem Elbląg 32:36, a za tydzień może zostać zdegradowany z PGNiG Superligi Kobiet.

7 stycznia 2023 r., w rundzie zasadniczej, chorzowianki zmarnowały szansę na odniesienie zwycięstwa w Elblągu. W drugiej połowie dogoniły miejscowy Start, by – po fatalnie rozegranej końcówce – przegrać 32:34. Pisaliśmy wówczas o „porażce na własne życzenie”.

Czytaj także: Czarna seria trwa. Ruch przegrał w Elblągu na własne życzenie

W sobotę Start i Ruch zmierzyły się ponownie, tym razem w pierwszej serii grupy spadkowej. I w zasadzie… była to kopia wydarzeń ze stycznia. Po bliźniaczo podobnym spotkaniu „Niebieskie” przegrały 32:36.

W Elblągu Ruch zagrał bez swojej kapitan Karoliny Jasinowskiej. Zastępowały ją Nadia Bury oraz Sandra Kiel. Po golu Bury chorzowianki prowadziły 2:1, ale kolejne próby dograń na koło kończyły się niepowodzeniem. Start łatwo kontrował, zdobył cztery bramki z rzędu i odskoczył na 5:2.

Podopieczne Ivo Vavry w 9. minucie odrobiły stratę – po trafieniach Poliny Masałowej, Pauli Masiudy oraz Nadii Bury. Co z tego, skoro przy wyniku 6:6 rozpoczął się kolejny „odjazd” elblążanek. Ruch sam im to umożliwił, kilka razy tracąc piłkę w bardzo prosty sposób. Marta Gęga podwyższyła prowadzenie miejscowej ekipy na 11:6 (18. minuta).

Ruch próbował gonić (m.in. dwie udane akcje przeprowadziła Agnieszka Iwanowicz, dwukrotnie trafiła także Sandra Kiel), ale udało mu się zniwelować tylko część straty. Po rzucie karnym Marceliny Polańskiej schodził do szatni, przegrywając 15:18.

Po zmianie stron drużyna Ivo Vavry stopniowo zaczęła się zbliżać do Startu. Kilka razy ze skrzydła trafiła Natalia Stokowiec, ważne bramki z koła zdobywała Bury. To właśnie po jej celnym rzucie w 40. minucie chorzowianki wyrównały (23:23).

Start, który przystąpił do meczu w zaledwie 11-osobowym składzie, stracił pomysł na grę. A Ruch zdawał się łapać wiatr w żagle. Akcje Bury i Stokowiec pozwoliły mu objąć prowadzenie 26:24 (46. minuta). Niestety „Niebieskie” nie potrafiły utrzymać wysokiego poziomu. Zaczęły popełniać błędu w ataku, źle broniły (m.in. dwukrotnie Start zaskoczył je identycznie rozegraną akcją Marta Gęga – Zuzanna Stefańska).

W 51. minucie Sandra Kiel odzyskała prowadzenie dla Ruchu (28:27). Za moment mogło być „plus dwa”, ale Agnieszka Iwanowicz straciła piłkę, a Weronika Weber po kontrze wyrównała. Trener Vavra poprosił o czas, by uspokoić grę.

Niestety po powrocie na boisko chorzowianki kompletnie się pogubiły. Strata, gol Nikoli Szczepanik, kolejna strata, kolejna bramka Szczepanik, strata, trafienie Igi Dworniczuk… A za moment Kaję Gryczewską pokonała jeszcze Nikolina Kneżević. W ciągu dwóch minut Start zdobył cztery bramki bez odpowiedzi (32:28), praktycznie przesądzając o losach spotkania.

Ruch już się nie podniósł. W ostatnich minutach zmarnował dwa rzuty karne, a w całym spotkaniu aż cztery (identycznie jak w styczniowym meczu w Elblągu). Chorzowianki powinny udać się na korepetycje do Weber – zawodniczka Startu wykorzystała wszystkie pięć „siódemek”.

Porażająca była także liczba strat – Ruch aż 24 razy gubił piłkę. Przy tylu pomyłkach trudno myśleć o zwycięstwach i utrzymaniu w elicie…

W następnej „Niebieskie” zmierzą się w hali MORiS z Młynami Stoisław Koszalin (sobota, 18 marca, godz. 20.00). Jeśli przegrają, zostaną zdegradowane z PGNiG Superligi Kobiet.

Najlepsza zawodniczka Ruchu – Agnieszka Iwanowicz
MVP meczu – Zuzanna Stefańska (Start)

19. seria PGNiG Superligi Kobiet – grupa spadkowa
Start Elbląg – KPR Ruch Chorzów 36:32 (18:15)
Start:
Ciąćka – Dworniczuk 4, Wołoszyk 3, Gęga 2, Kneżević 2, Stapurewicz 6, Szczepanik 6, Kostuch, Weber 9, Stefańska 4.
KPR Ruch: Ciesiółka, K. Gryczewska – Sytenka 2, Polańska 1, Masiuda 4, Bury 6, Iwanowicz 5, Kolonko, Doktorczyk, Wiśniewska 2, Kiel 3, Masałowa 5, Stokowiec 4, Kalyhina.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości