Reklama:


Czym kierują się osoby po 50. roku życia podczas wyboru sklepu online?

Czym kierują się osoby po 50. roku życia podczas wyboru sklepu online?

Wśród 77% internautów robiących zakupy online nie brakuje osób po 50. roku życia1. Stanowią oni drugą najliczniejszą grupę e-konsumentów, zaraz po osobach w wieku 35-49 lat1. Jakie są ich wybory, co motywuje ich do zakupów i czym kierują się podczas wyboru sklepu internetowego? Sprawdźmy!
Osoby po 50. roku życia – aktywne w sieci!

Osoby po pięćdziesiątce najczęściej robią zakupy online w polskich sklepach internetowych2, a motywują ich do tego przede wszystkim dostępność przez całą dobę, brak konieczności jechania do punktu stacjonarnego i atrakcyjniejsze ceny niż w sklepach tradycyjnych3.

Jakie produkty zamawiają online? Zakupy osób po 50. roku życia to najczęściej odzież, kosmetyki i perfumy, obuwie, książki, płyty i filmy oraz produkty farmaceutyczne4. Najwięcej wydają natomiast na artykuły spożywcze (211 zł miesięcznie), a także odzież i obuwie (około 200 zł miesięcznie)5.

Co ciekawe, aktywnością w sieci (nie tylko zakupową) wykazują się także osoby powyżej 60. roku życia – stanowią oni grupę 10,7% internautów i generują 11% wszystkich odsłon6.

Co motywuje e-kupujących po 50-tce do zakupów i wyboru sklepu internetowego?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, 50-latków do zakupów w internecie motywują najczęściej dostępność, brak konieczności jechania do sklepu i atrakcyjne ceny3. To jednak nie wszystko – co najmniej połowa badanych robi zakupy przez internet ze względu na nieograniczony czas wyboru, możliwość zrobienia zakupów, gdy sklepy internetowe są zamknięte, łatwość porównywania ofert, dostęp do różnych form płatności oraz bogaty asortyment3.

A czym osoby po 50-tce kierują się, wybierając konkretny sklep internetowy? Największe znaczenie mają dla nich atrakcyjne ceny produktów, niskie koszty dostawy oraz pozytywne wcześniejsze doświadczenia7. Innymi istotnymi czynnikami są:

 • łatwy sposób składania zamówienia7;
 • dostęp do różnych form dostawy i płatności7;
 • atrakcyjne promocje i oferty specjalne7;
 • krótki czas oczekiwania na przesyłkę7.

Visa Mobile – metoda płatności dla starszych i młodszych

Dostęp do różnych form płatności ma duże znaczenie dla osób po 50-tce, które robią zakupy w sieci3. Zależy im również na łatwym procesie składania zamówienia i opłacania towarów7, dlatego zarówno dla nich, jak też młodszych e-konsumentów, powstają nowe możliwości w tym zakresie. Jednym z polecanych obecnie rozwiązań jest Visa Mobile – usługa, która pozwala na szybkie, wygodne i bezpieczne płacenie za zakupy online8. Jak osiągnięto ten cel?

Decydując się na płatności w internecie z Visa Mobile, użytkownik zyskuje wiele korzyści. Na etapie opłacania produktu lub usługi nie musi podawać danych karty płatniczej, wprowadzać haseł, wypełniać wielu pól formularza oraz przeklikiwać się przez wyskakujące okna. Aby sfinalizować transakcję z Visa Mobile, powinien w bramce płatniczej wybrać ikonę z tym rozwiązaniem, wpisać w wolne pole swój numer telefonu i zatwierdzić płatność w aplikacji na smartfonie. Dzięki temu opłacanie zakupów w internecie jest proste i wygodne – zarówno dla osób po 50-tce, jak i młodszych8.

Jak skorzystać z tego rozwiązania? Należy uruchomić odpowiednią funkcję w mobilnej aplikacji bankowej albo pobrać osobną aplikację Visa Mobile (w sklepie z aplikacjami dedykowanym konkretnemu systemowi operacyjnemu). Lista banków, które już teraz umożliwiają swoim klientom płacenie za zakupy online z Visa Mobile, znaleźć można na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html (niektóre mogą wymagać aktualizacji aplikacji lub innych dodatkowych czynności)8.

Artykuł powstał na zlecenie Visa Europe Limited.

Bibliografia:

 1. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 10
 2. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 74
 3. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 79
 4. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 147
 5. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 175-179
 6. Gemius Polska, 20+, 40+, 60+ – Co wiemy o pokoleniach Polaków w sieci? 29.05.2019, online: https://www.gemius.pl/reklamodawcy-aktualnosci/id-20-40-60-co-wiemy-o-pokoleniach-polakow-w-sieci.html, dostęp: 27.07.2022
 7. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 133
 8. VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 27.07.2022

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości