Reklama:


Osiedle na terenach po MTK pod znakiem zapytania. Wojewoda unieważnił uchwałę Rady Miasta

Osiedle na terenach po MTK pod znakiem zapytania. Wojewoda unieważnił uchwałę Rady Miasta
Przyszłość terenów po dawnych MTK stoi pod znakiem zapytania.fot. archiwum

W sprawie terenów po Międzynarodowych Targach Katowickich nastąpił kolejny zwrot akcji. Uchwała Rady Miasta została unieważniona przez wojewodę.

Plany na zagospodarowanie terenów po dawnym MTK wzbudzają spore emocje. Prawo do użytkowania wieczystego 10 hektarów w tej lokalizacji posiada firma ATAL S.A. Obszar zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod usługi i handel. Spółka wyraziła jednak chęć budowy osiedla mieszkaniowego, korzystając z „lex deweloper”. Na mocy specustawy realizacja inwestycji jest możliwa pod warunkiem wyrażenia zgody przez Radę Miasta. Projekt uchwały został przegłosowany przez chorzowską Radę Miasta podczas marcowej sesji. Za przyjęciem opowiedziało się 13 radnych, 6 się wstrzymało, 6 było przeciw.

CZYTAJ WIĘCEJ: Radni zdecydowali. Wniosek firmy ATAL zaakceptowany, na terenach po MTK powstanie osiedle

Wojewoda unieważnił uchwałę

Przeciw takiemu scenariuszowi protestuje część mieszkańców, którzy uważają, że inwestycja zagraża terenom zielonym sąsiadującym z Parkiem Śląskim. Przytaczany jest także argument dotyczący przewidywanej – wysokiej ceny mieszkań (mówi się o 13 tys. zł za metr kwadratowy). W ocenie protestujących mieszkania będą przeznaczone wyłącznie dla ludzi zamożnych, co jest sprzeczne z założeniami specustawy.

Podjęta przez Radę Miasta uchwała nie zyskała akceptacji Wojewody Śląskiego, który w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził jej nieważność.

Miasto pochyli się nad sprawą

Władze Chorzowa mają teraz kilka rozwiązań zaistniałej sytuacji. Pierwsze decyzje w tym temacie powinny zapaść po rozpoczynającym się weekendzie.

– Mamy na ten moment trzy rozwiązania. Możemy przyjąć taki stan rzeczy, rada może podjąć decyzję o złożeniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego lub ponownie możemy pochylić się nad sprawą – mówi zastępca prezydenta Chorzowa Marcin Michalik. – W poniedziałek przeanalizujemy szczegółowo uzasadnienie i zdecydujemy, co dalej – dodaje.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości