Reklama:


Pierwsze i jedyne takie wydarzenie w kraju! SLAVNI 2023 – konwent kultury rodzimej

Pierwsze i jedyne takie wydarzenie w kraju! SLAVNI 2023 – konwent kultury rodzimej
Wydarzenie czeka na nas już w ten weekend.fot. SLAVNI 2023

SLAVNI 2023, to pierwsze w kraju wydarzenie skupione na literaturze i kulturze, w trakcie którego organizatorzy przybliżają bogactwo historii i mitologii słowiańskiej, nordyckiej, celtyckiej, germańskiej oraz słowiańskiej kultury ludowej, które odbędzie się 22-23 kwietnia 2023 roku na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, które jest gospodarzem wydarzenia.

SLAVNI 2023 to spotkanie z kulturami rodzimymi Europy, w którym może wziąć udział każdy. Celem tego projektu jest integracja międzypokoleniowa, rozwijanie wrażliwości na piękno tradycji oraz budowanie świadomości historycznej.

– Wydarzenie dedykujemy wszystkim zainteresowanym literaturą i muzyką oraz szeroko pojętą sztuką, a także historią, archeologią, kulturą ludową i słowiańszczyzną. To właśnie w tekstach pieśni oraz kronikach zapisana została historia naszej tożsamości i pochodzenia, która sięga wieki w przeszłość -zachęcają organizatorzy wydarzenia – Słowiańska Agencja Prasowa z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Zróżnicowane atrakcje zostały przygotowane przez organizatorów wydarzenia tak, by zarówno sobota, jak i niedziela były pełne wrażeń. Podczas konwentu SLAVNI 2023 będzie można zobaczyć prezentację grupowych walk wojowników słowiańskich, posłuchać koncertów zespołu Svita (sobota) oraz Śpiewnice (niedziela), które wykonują tradycyjne pieśni (w tym szamańskie) oraz inspirowane kulturą ludową. Na terenie skansenu będzie można się spotkać z ponad 13 znanymi autorami powieści słowiańskich oraz wziąć udział w oficjalnym rozdaniu nagród w ramach ogólnopolskiego plebiscytu SLAVNI – złoty płomień kultury.

Na uczestników konwentu czekać będzie szereg wykładów o kulturze rodzimej (sztuce tradycyjnego tatuowania, wojownikach nordyckich, księgach średniowiecznych, szeptuchach podlaskich itd). Można będzie wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, grze terenowej dla rodzin oraz licznych panelach dyskusyjnych, gdzie ulubieni autorzy będą debatować nad istotnymi tematami kulturowymi, jak archetyp wojownika a współczesne pojęcie męskości, Baba Jaga jako symbol kobiety niezależnej itp.

Dla chętnych wzięcia udziału w rywalizacjach przygotowano tor łuczniczy, który pozwoli zarówno dorosłym, jak i dzieciom nabyć umiejętności rodem z filmów o Robin Hoodzie. Ten punkt programu odbędzie się pod patronatem akcji charytatywnej Wojtuś Otulony Nadzieją – obok pojawią się wolontariusze zbierający do puszek na rehabilitacje chłopca. SLAVNI 2023 to również wielkie wydarzenie targowe – ponad 40 wystawców literackich i rzemieślniczych, będzie czekało na gości wśród pięknych,drewnianych chat Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.

– Niech w ten kwietniowy weekend radośnie wybrzmi okrzyk Sława! na cały Chorzów. Do zobaczenia 22-23 kwietnia 2023! – zapraszają organizatorzy.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości