Reklama:


Coś dla widzów dorosłych. Spektakl TUTAM w Chorzowie

Coś dla widzów dorosłych. Spektakl TUTAM w Chorzowie
Komediodramat z pewnością przypadnie do gustu miłośniokm teatru.fot. Andrzej Rams

Na deskach Starochorzowskiego Domu Kultury odbędzie się kolejny wyjątkowy spektakl. Tym razem do naszego miasta zawita grupa prosto z Nowego Sącza.

TUTAM Bogusława Schaeffera to komediodramat, w którym każdy z aktorów wciela się w dwie różne postaci, grając kelnera i kelnerkę w pewnej kawiarni oraz parę stałych bywalców lokalu. Tu i tam (stąd tytuł) toczą się rozmowy w krańcowo różnych tonacjach: poetyckiej i trywialnej, lirycznej i wulgarnej. Temat jest ten sam – miłość, życie.

W małej kawiarni spotyka się przypadkiem dwoje ludzi. On, prawdopodobnie po jakichś miłosnych przejściach, ucieka przed uczuciami. Ona postanawia go zdobyć, on chowa się przed nią i przed sobą, przybierając różne pozy i maski; ona nie pozostaje w tyle, i tak kawiarnia zamienia się teatr. Ale każdy teatr oprócz sceny ma także kulisy, a kawiarnia zaplecze: tam rozgrywa się kolejny uczuciowy dramat. Kelner i kelnerka od dawna są razem, ale on – podobnie jak klient kawiarni – wciąż chowa się przed kelnerką i przed sobą, także przybierając różne pozy i maski, ona też nie pozostaje w tyle, i tak kulisy zamieniają się w scenę, aż w końcu nie wiadomo, gdzie jest “tu” a gdzie “tam”, gdzie kawiarnia, gdzie zaplecze, gdzie teatr, gdzie rzeczywistość, gdzie jawa, gdzie sen; tym bardziej, że kelnerka trochę się chyba podkochuje w kliencie, a kelner w klientce.

Bogusław Schaeffer obok kompozycji i muzykologii zajmował się także dramatopisarstwem. Napisał ponad 40 sztuk teatralnych (kilka z nich wyreżyserował), które zostały przetłumaczone na 17 języków. Dramatopisarstwo Schaeffera nawiązywało do muzycznej tematyki. Jego sztuki to teatralne partytury na wzór partytur muzycznych, w których autor snuje refleksje nad naturą teatru i aktorskiego przeobrażenia. Próbuje uchwycić wzajemne powiązania scenicznej prawdy i scenicznego fałszu, iluzji i deziluzji. Zajmuje go fenomen aktorstwa. Bada związki pomiędzy słowem dramatopisarza, a kreacją aktora, który pozostaje zawsze w dwuznacznej sytuacji – jako on sam i bohater.

Spektakl odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 17.00. Cena biletów wynosi 25 zł od osoby. Dodatkowe informacje można uzyskać za pośrednictwem maila na adres majka@chck.pl lub pod numerem telefonu 32 247 39 56. Sztuka przeznaczona jest dla osób dorosłych.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości