Reklama:


Rzeźba św. Floriana z szansą na drugie życie. Wszystko w rękach internautów

Rzeźba św. Floriana z szansą na drugie życie. Wszystko w rękach internautów
Figura może otrzymać drugie życie.fot. Muzeum Hutnictwa

Jedna z zabytkowych rzeźb znajdująca się w zbiorach Muzeum Hutnictwa ma szansę przejść renowację o wartości 20 tys. złotych. Potrzebne są do tego wasze głosy.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to nie tylko duże wydarzenia, przyciągające liczną publiczność. Zespół muzeum konsekwentnie zajmuje się również ochroną i popularyzacją
hutniczego dziedzictwa, zarówno tego materialnego, jaki niematerialnego

– Nasze starania o wpis obchodów Dnia Hutnika na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego nabierają rozpędu. W tym roku dokumentaliści wyruszyli w teren, aby zarchiwizować metalurgiczne tradycje i zwyczaje żywe na terenie Śląska i Małopolski. Organizatorzy i uczestnicy Dni Hutnika będą dla nas ważnym partnerem w procesie dokonania wpisu. I chyba św. Florian wsparł już te nasze wysiłki, bo oto na horyzoncie pojawiła się szansa na 20 000 złotych z przeznaczeniem na nowe życie jednej z zabytkowych rzeźb “Florka” z naszych zbiorów – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum.

Św. Florian mocarzem sztuki za 20 tysięcy

Na początku roku Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zgłosiło rzeźbę św. Floriana – datowaną na XVII w. – do konkursu organizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii Mocarze Sztuki Fundacji Most the Most. Spośród 79 zgłoszonych obiektów Komisja Konkursowa wyłoniła 10 zabytków, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu. W gronie finalistów na pierwszym miejscu znalazła się rzeźba zgłoszona przez Muzeum Hutnictwa. Teraz czas na II etap głosowania. Maksymalnie 5 muzealiów z wybranej do finału dziesiątki otrzyma od Fundacji dofinansowanie na przeprowadzenie prac konserwatorskich w wysokości do 20 tysięcy złotych. Decydować będzie największa liczbą głosów internautów

Jak zagłosować?

Chcąc zwiększyć szansę rzeźby św. Floriana na drugie życie należy zagłosować wypełniając ankietę na podstronie Fundacji: https://mostthemost.pl/aktualnosci/i-etap-kampanii-mocarze-sztuki-2/. Całość zajmie około 3 minut, a głos można oddać na maksymalnie 5 zabytków z 10 finałowych. Konkurs trwa do 11 czerwca.

Dlaczego warto się zaangażować?

Organizatorzy konkursu tak zachęcają do udziału: Warto zaangażować się w konkurs Fundacji Most the Most „Mocarze Sztuki”, ponieważ to szansa na ochronę i zachowanie dziedzictwa narodowego oraz kulturowego. Dzięki dofinansowaniu prac konserwatorskich wybranych muzealiów, możliwe będzie przywrócenie im dawnej świetności i zapewnienie przyszłym pokoleniom dostępu do ważnych elementów naszej historii. Ponadto, udział w głosowaniu na wybrane muzealia daje szansę na aktywne zaangażowanie się w kultywowanie i ochronę dziedzictwa narodowego, a także na wyrażenie swojego głosu w sprawach kulturalnych i społecznych. To doskonała okazja, aby pokazać, że nasze lokalne muzea są ważne i zasługują na wsparcie.

– Zachęcamy do zagłosowania w konkursie. Liczymy na wszystkich ludzi ogniowych profesji, wszystkich mieszkańców Chorzowa, w końcu św. Florian jest patronem miasta, jak i tych którzy wierzą w wielką siłę regionalnego dziedzictwa kulturowego – dodaje Adam Kowalski.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości