Industriada 2023 zbliża się wielkimi krokami

Industriada 2023 zbliża się wielkimi krokami

Tegoroczna INDUSTRIADA, a więc Święto Szlaku Zabytków Techniki, odbędzie się w sobotę, 17 czerwca. W tym roku, po kilku latach przerwy, wracamy do tradycyjnej formuły dwudniowego świętowania.

Główne obchody Industriady poprzedzi happening, który odbędzie się w piątek, 16 czerwca w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Oficjalne rozpoczęcie święta odbędzie się w Czeladzi, w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, w sobotę o godzinie 12.00. W zrewitalizowanym budynku cechowni dawnej kopalni Saturn otwarta zostanie Mediateka – filia Miejskiej Biblioteki Publicznej.

INDUSTRIADA w liczbach

Tegoroczna, 14. edycja święta Szlaku Zabytków Techniki to 2 dni świętowania w 46 obiektach w 29 miastach województwa śląskiego. Na jego program składa się ponad 365 wydarzeń skierowanych do wszystkich grup wiekowych. To nie tylko inne niż w standardowej ofercie, wyjątkowe oprowadzania i zwiedzanie obiektów Szlaku, ale również blisko 70 wystaw, ponad 100 warsztatów, 20 wykładów, 50 pokazów, ponad 40 koncertów, blisko 30 spektakli oraz 30 wydarzeń dedykowanych najmłodszym, a oprócz tego aż 15 gier terenowych i 10 pikników. Wśród gwiazd, które wystąpią na muzycznych scenach będą m.in: zespół Big Cyc, Czesław Śpiewa, Marcin Wyrostek, Jelonek, Luxtorpeda, Sound’n’Grace, Spirit of Smokie.

Na liście miejsc, w których odbędzie się tegoroczna INDUSTRIADA, jest sześć obiektów zaprzyjaźnionych, na co dzień nie będących częścią Szlaku. Są to: Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach, Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu Zdroju, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Pałac Schoena w Sosnowcu oraz Wieża wyciągowa w Porębie.

Znaczna część tych wydarzeń będzie miała charakter otwarty i bezpłatny, na niektóre obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Cały program święta dostępny jest na stronie www.industriada.pl/program

Sztuka przemysłu

Tegoroczny motyw przewodni INDUSTRIADY to „Sztuka przemysłu” – w tym roku będziemy odkrywać, wyjaśniać i poznawać historię przemysłu poprzez sztukę. Uczestnikom INDUSTRIADY przybliżymy historię dziedzictwa poprzemysłowego, zarówno materialnego, jak i niematerialnego. Pokażemy, jak rozległe są związki łączące przemysł ze sztuką i jak bardzo różnorodne i rozległe są to powiązania, nie tylko za sprawą samych twórców, projektantów wzornictwa przemysłowego, architektury, działalności artystycznej pracowników przemysłu, ale też wzajemnych inspiracji i przenikania się w kulturze masowej.

INDUSTRIADA to jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej, drugi pod względem wielkości w Europie, prezentujący na taką skalę dziedzictwo przemysłowe. To coroczne święto, w którym udział bierze kilkadziesiąt tysięcy osób. Na Szlaku Zabytków Techniki znajdują się najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu, nie tylko dawne zakłady produkcyjne czy wydobywcze, ale także osiedla i kolonie robotnicze.

Bezpłatny transport

Podobnie jak w ubiegłych latach, uczestnicy Industriady będą mogli tego dnia bezpłatnie korzystać z transportu, oferowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię oraz Koleje Śląskie, które po raz kolejny zostały oficjalnym przewoźnikiem INDUSTRIADY. Informacje o tym, jak skorzystać z bezpłatnego transportu, znajdują się tutaj: https://industriada.pl/transport/

Jak co roku dla wszystkich uczestników zostanie uruchomiona industriadowa infolinia. Numer 728 406 107 czynny będzie w dniu INDUSTRIADY tj. 17 czerwca w godzinach 09.00 – 21.00.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości